Sairasta pelaajaa peluuttanut Thomas Tuchel valitteli PSG:n kapeaa materiaalia: ”En tiedä, ketkä pelaavat”
Kuva: Getty Images
PSG:n mestaruusjuhlat Ranskan Ligue 1:ssa lykkääntyivät jo toistamiseen, kun sarjakakkonen Lille ryöpytti sitä peräti maalein 5-1. Tappio oli PSG:n suurinumeroisin 19 vuoteen ja koko seurahistorian toiseksi rumin tappio.
Pariisilaisten päävalmentaja Thomas Tuchel arvosteli pelinjälkeisissä kommenteissaan joukkueen kapeaa pelaajamateriaalia. Vastoinkäymisiä on riittänyt, ja Tuchelin mukaan muun muassa Thilo Kehrer pelasi sunnuntaina sairaana. PSG:n supertähti Kylian Mbappé totesi pelin jälkeen ”joukkueen pelanneen kuin vasta-alkajat”, mutta tätä saksalaisluotsi ei allekirjoittanut.
– Emme pelanneet kuin aloittelijat. Olisi liian yksinkertaista sanoa niin, Tuchel kommentoi pelin jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.
– Meiltä puuttuu pelaajia. Rabiot ja Lass Diarra puuttuvat, mutta kaikki hyväksyvät sen, koska me voitamme.
Keskikenttäpelaaja Adrién Rabiot on ollut kuukausia hyllytettynä joukkueesta, koska hän ei suostunut tekemään PSG:n kanssa jatkosopimusta. Lassana Diarra puolestaan lopetti uransa halmikuussa. Loukkaantumisten vuoksi sivussa ovat olleet jo pidempään Neymar, Edinson Cavani ja Ángel di María. Marquinhos oli sunnuntaina kipeänä pelikunnoton.
– Cavani ja Neymar ovat puuttuneet meiltä viikkoja. Meillä on treeneissä vain 12-14 pelaajaa. Minun täytyy suojella pelaajiani: he pelasivat hyvin, mutta kymmenellä pelaaminen oli hankalaa, Tuchel jatkoi.
PSG:n vaihtopenkki oli Lille-ottelussa yhden pelaajan verran vajaa, ja joukkue joutui alivoimalle 36. minuutilla Juan Bernatin punaisen kortin vuoksi. Tuchel joutui vaihtamaan loukkaantumisten takia kentältä pois jo ensimmäisen puolituntisen aikana Thiago Silvan ja Thomas Meunierin, ja näiden tilalle oli heittää pelkkiä toipilaita.
– Moussa Diabylla oli allaan vain kahdet treenit ja Thilo Kehrer on kipeä. Normaalitilanteessa he eivät olisi joukkueessa, mutta nyt ovat.
Tuchel vihjasi samalla, että hän aikoo toivoa ensi kesänä käyttöönsä laajempaa pelaajamateriaalia.
– Aion puhua asiasta puheenjohtajan kanssa, mutta joka tapauksessa se on selvää. Kukaan ei kuitenkaan puhu siitä, koska me voitamme.
[readmore from=PSG]
PSG johtaa Ligue 1:ta 17 pisteellä ennen Lilleä ja tarvitsee mestaruuden varmistaakseen enää yhden voiton. Seuraava tilaisuus sille aukeaa keskiviikkona, kun se kohtaa rästiottelussa vieraskentällä Nantesin. Tuchel on kuitenkin pessimistinen pelaajatilanteen vuoksi.
– Rehellisesti sanottuna en tiedä, ketkä voivat pelata Nantesissa. Thiago Silva ja Meunier ovat loukkaantuneita ja Marco Verratti ja Bernat pelikiellossa, Tuchel tuhahti.
Lähde: Transfermarkt
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ilveksen 18-vuotias lupaus vaihtaa seuraa
- Sarjanousija TPS vahvistuu HJK:n jättiläisellä
- Joel Pohjanpalo tehoili ja oli taas voiton takuumies – Jesse Joronen sai myös ylistystä
- Veikkausliiga-pelaaja on tilaston valossa lähellä Euroopan huippua
- Portugalin maajoukkuepelaaja: Cristiano Ronaldo joukkoineen saa epäreilua etua päättäjiltä – ”Jotkut asiat vain on käsikirjoitettu”
- KuPSille uusi hyökkääjä Ruotsista
- Rennesin manageri syyttää Arsenalin lainapelaajaa Ethan Nwaneria ”hyökkäyksestä” Glen Kamaraa vastaan
- Fabrizio Romano: Kolumbialaistähti James Rodríguez siirtyy MLS:ään
- Eveliina Summanen saavutti hienon rajapyykin Tottenhamissa – ”Tämä merkitsee paljon”
- Ilveksen tuplauutinen: testipelaaja ulos ja puolustajalupaus lainalle
- Veikkausliiga-pelaaja on tilaston valossa lähellä Euroopan huippua
- Portugalin maajoukkuepelaaja: Cristiano Ronaldo joukkoineen saa epäreilua etua päättäjiltä – ”Jotkut asiat vain on käsikirjoitettu”
- Joel Pohjanpalo tehoili ja oli taas voiton takuumies – Jesse Joronen sai myös ylistystä
- Rennesin manageri syyttää Arsenalin lainapelaajaa Ethan Nwaneria ”hyökkäyksestä” Glen Kamaraa vastaan
- KuPSille uusi hyökkääjä Ruotsista
- Fabrizio Romano: Kolumbialaistähti James Rodríguez siirtyy MLS:ään
- Haastattelu: Ayo Obileye kertoi miksi palasi Veikkausliigaan
- Italialaisseurat olivat Martin Kirilovin perässä – HJK voitti kisan: ”Halusin päästä pelaamaan miesten pelejä”
- Eveliina Summanen saavutti hienon rajapyykin Tottenhamissa – ”Tämä merkitsee paljon”
- Ilveksen tuplauutinen: testipelaaja ulos ja puolustajalupaus lainalle