Entinen KuPS-puolustaja hieman huolissaan Rasmus Karjalaisesta – toivoi myös joukkueelta aktiivisuutta: ”Sellaista ei jakseta kauaa katsella”

Kuva: Juha Tamminen
Entinen KuPS-puolustaja Atte Hoivala on muuttanut opiskeluiden perässä Järvenpäähän. Siellä 27-vuotias kuopiolainen siirtyi pelaamaan Kakkosta paikallisen Palloseuran riveihin.
Hoivala on seurannut etäältä KuPS:n kautta Veikkausliigassa. Hän antaa alkukaudesta joukkueelle kouluarvosanan 7.
– Aika ailahtelevaista ollut. Välillä peli on hyvää, mutta ei vielä sillä tasolla kuin voisi olla. Odotan pelaajilta yleistä tasonnostoa, Hoivala toteaa SuomiFutis-sivustolle.
KuPS on sarjataulukossa viidentenä. Joukkueen esitykset ovat ailahdelleet paljon yksittäisten pelien sisällä. Matkaa kärkijoukkue FC Interiin on kuitenkin vain kolme pistettä.
– Sarja on hyvin tasainen ja KuPS:lla on mestaruudesta lähtien kaikki mahdollisuudet. Etenkin nyt, kun HJK:lla on ollut vaikeuksia, Hoivala luottaa.
Yksilötasolla kukaan pelaajista ei ole säväyttänyt Hoivalan silmään. Joukkueen viime kauden ykköstykkinä häärinyt Rasmus Karjalainen on jäämässä paljon viime kauden maalimäärästään tällä tahdilla. Viime kaudella maaliverkot pöllysivät 17 kertaa, mutta nyt osumia on tullut vain kolme.
– Hän on jäänyt vähän pimentoon. Ei hän ole päässyt oikein edes tekopaikoille ja vaarallisuus on jäänyt sitä kautta pois. Viime kaudella tuntui, että joka paikasta upposi ja viimeistely oli kliinistä. Nyt se sama draivi täytyisi saada päälle, Hoivala kommentoi.
KuPS kohtaa Veikkausliigan perjantain ainoassa ottelussa Ilveksen, joka ei ole hävinnyt sarjassa vielä kertaakaan. Hoivala ennakoi tasaista ottelua, mutta odottaa kuopiolaisilta aktiivista peliotetta kotiyleisön edessä.
– KuPS voisi iskeä kovalla prässillä heti alkuun, ettei peli ole sellaista nyhväämistä. Sellaista ei jakseta kotipelissä kauaa katsella.
– Uskon, että KuPS pyörittää peliä jonkin verran enemmän, mutta luvassa on tasainen ottelu. Vastaiskut ovat todennäköisesti suuressa roolissa ja kumpikaan joukkue ei saa pisteitä helpolla, laitapakki pohtii.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: AC Oulu palkkasi Mika Nurmelan urheilujohtajakseen
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen
- Pikkuhuuhkajat taipuivat Espanjalle – lopputulos tuntui isolta pettymykseltä
- Vahvistus: Ruotsi on antanut potkut päävalmentajalleen
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- Katso: Intiassa todistettiin satumaista maalia – ”Tämä on paras maali, jonka olet koskaan nähnyt”
- AC Milanin kapteeni kritisoi seuran toimintaa: ”Moni asia unohtuu näinä päivinä”
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- Katso: Intiassa todistettiin satumaista maalia – ”Tämä on paras maali, jonka olet koskaan nähnyt”
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Raivokas purkaus Ruotsin pukukoppikäytävällä
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen
- Tilanne kehittymässä kiusalliseksi Euroopan MM-karsinnoissa: maajoukkueen täytyy hävitä haaveillakseen jatkosta
- Pikkuhuuhkajat taipuivat Espanjalle – lopputulos tuntui isolta pettymykseltä
- Vahvistus: Ruotsi on antanut potkut päävalmentajalleen
- Uskomaton tarina: Helsinkiäkin pienempi maa MM-kisoihin!