Iker Casillasin peliura ohi? – Lääkäreiltä epäluuloisia arvioita paluun suhteen
Kuva: Getty Images
Vappupäivänä kantautui maailmalta huolestuttavia uutisia, kun Portugalista kerrottiin Iker Casillasin, yhden kaikkien aikojen maalivahdeista, saaneen sydänkohtauksen. Casillasin tila on vakaa ja hän selviää infarktistaan.
Lääkärien arvion mukaan 37-vuotiaan Casillasin paluu kentille näyttää kuitenkin hyvin epätodennäköiseltä. Näin espanjalaisen pitkä ja äärimmäisen komea peliura voi olla yhtäkkiä ohi.
– Meidän pitää odottaa ja katsoa, miten hän kehonsa toipuu. Sitten tutkimme hänelle tehtävien lääketieteellisen tutkimusten tuloksia, tohtori José González totesi AS:lle.
– Hänen sydämensä voi alkaa taas toimia normaalisti ja hänellä saattaa olla mahdollisuus palata ammattinsa pariin.
Myöskään sydänlääkäri José Calabuig ei tyrmää ajatusta Porto-vahdin kentille paluusta, mutta ainakin siihen menisi aikaa.
– Fyysisesti, jos arpea ei jää, on mahdollista, että lihas paranee. Tilannetta voidaan arvioida 3-6 kuukauden sisällä, Calabuig kommentoi El Larguerolle.
– Jos kaikki menee hyvin, Iker voi palata töihin.
Calabuig kuitenkin uskoo, että Casillasin suoniston ahtaumakohtaan pitäisi asentaa stentti eli metallinen tukiverkko. RTVE:lle puhunut lääkäri Juán Antonio Corbálan ei usko pelaamisen onnistuvan stentin kanssa.
[readmore from=Casillas-Iker]
– Ei stentin kanssa voi pelata jalkapalloa. Se pätee erityisesti maalivahteihin. Iker voi elää jälleen tavallista elämää, mutta epäilen hyvin voimakkaasti, että hän voisi enää pelata jalkapalloa ammattilaistasolla, Corbálan arveli.
– Ensimmäiset 24 tuntia ovat avainasemassa. Kun Casillas pääsee sairaalasta, hänen täytyy elää elämäänsä rauhallisempaan tahtiin ja ottaa iisimmin. Hän joutuu myös käyttämään lääkitystä. Katsotaan, miten tilanne siitä etenee, sydänlääkäri Miguel Marina totesi El Partidazolle.
Lähde: Goal
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?
- Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
- Yllätystappio! Nouseeko Lionel Messin ja Inter Miamin tie pystyyn jälleen jo ensimmäisellä kierroksella?
- Turkin vedonlyöntiskandaali: 149 tuomaria hyllytetty
- Toni Koskelan Kalmar nousee Ruotsin Allsvenskaniin
- Arsenal-legendalle kenkää päävalmentajan paikalta
- Paul Pogballe jälleen takaisku
- Bayern München havittelee vasta 19-vuotiasta hollantilaislupausta
- Benjamin Källman on hirmuiskussa
- Ranskalaismedia: Tässä on Lukas Hradeckyn paluun aikataulu
- Arsenal-legendalle kenkää päävalmentajan paikalta
- Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
- Toni Koskelan Kalmar nousee Ruotsin Allsvenskaniin
- Benjamin Källman on hirmuiskussa
- Yllätystappio! Nouseeko Lionel Messin ja Inter Miamin tie pystyyn jälleen jo ensimmäisellä kierroksella?
- Nyt se on varmaa: Suomi hakee isoa euro-ottelua Helsinkiin
- Ranskalaismedia: Tässä on Lukas Hradeckyn paluun aikataulu
- Mallorcan ykkösvahti loukkaantui – Lucas Bergström saa mahdollisuuden La Ligassa
- Paul Pogballe jälleen takaisku
- Turkin vedonlyöntiskandaali: 149 tuomaria hyllytetty