Paikallislehti: Sporting Gijónilla neljän pelaajan myyntilista, joukossa Robin Lod
Kuva: Juha Tamminen
Sporting Gijónin toiveet noususta ovat menneet jo lähestulkoon lopullisesti. Sporting on kahdeksan pisteen päässä Espanjan kakkosliigan kuudennella sijalla olevasta Cádizista, kun sillä on kolme ottelua pelaamatta. Kuudes sija oikeuttaa paikkaan nousukarsinnoissa.
Sportingin suomalaispelaaja Robin Lodin sopimus kattaa vielä kauden 2019-2020, mutta paikallislehti La Nueva Españan mukaan Lod on yksi neljästä pelaajasta, joita seura harkitsee myyvänsä. Ensi kauden joukkuetta halutaan uudistaa, ja preferenssit ovat medialähteiden mukaan jatkossa enemmän espanjalaispelaajissa kuin ulkomaalaisissa.
La Nueva España uskoo, että tulevien kuukausien aikana pyritään myymään Lod, Isaac Cofie ja toinen kaksikosta Diego Mariño ja Dani Martín. Näin seura saisi arvokasta pääomaa uusien hankintojen tekemiseksi.
[readmore from=Lod-Robin]
Sekä Mariño että Martín ovat maalivahteja, joten todennäköisesti heistä kaupataan vain toinen. Mariño on pelannut kaksi erinomaista kautta putkeen, ja häntä pidetään yhtenä koko Segundan parhaista pelaajista. Lehden mukaan Sporting toivoo kuittavansa miehestä siirtokorvauksena noin kolme miljoonaa euroa. Vaihtoehtona Mariñon myynnille on kaupata Espanjan alle 21-vuotiaiden maajoukkuevahti Dani Martín. Martín on lupaava torjuja, jonka sopimuksessa on kuuden miljoonan euron ulosostohinta.
Pienemmistä summista puhutaan Isaac Cofien ja Robin Lodin kohdalla. Kummankin sopimus kattaa vielä yhden kauden, joten kovin suurta siirtokorvausta ei heistä kuvitella saatavan. Samalla se tekee kuitenkin Cofien ja Lodin myymisestä realistisempaa. Sekä Cofie että Lod kuuluvat myös Sportingin parhaiten palkattuihin pelaajiin.
Lähde: El Desmarque
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Yhdistelylaina: Hyvä tapa selkeyttää omaa taloutta
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa