Veikkausliigaseurat voivat saada mielenkiintoisia eurovastustajia – Huuhkajat-pelaajien seuroja tarjolla

© Kuva: Getty Images

Eurooppa-liigan ensimmäisen karsintakierroksen arvontakorit ovat selvillä.

UEFA:n jakamia lohkoja on yhdeksän. Sijoitetut joukkueet arvotaan sijoittamattomia vastaan.

Veikkausliigasta huomenna vastustajansa saavat FC Inter, KuPS ja RoPS. Jokainen seuroista on sijoittamaton.

Mahdolliseksi vastustajaksi tarjolla olisi suomalaisten edustamia seuroja. Inter voi saada vastustajakseen Glen Kamaran Rangersin tai Paulus Arajuuren edustaman Bröndbyn.

RoPS:n vastustajaksi saatetaan arpoa Simon Skrabbin seura IFK Nörrköping.

Arvonta suoritetaan huomenna kello 16:30.

Arvontalohkot kokonaisuudessaan

(sijoitetut seurat lihavoitu)

Lohko 1
Vaduz (LIE)
Kilmarnock (SCO)
Brann (NOR)
Vitebsk (BLR)
Malmö (SWE)
Shamrock Rovers (IRL)
Ballymena (NIR)/NSÍ (FRO)
Connah’s Quay Nomads (WAL)
KuPS Kuopio (FIN)
Breidablik (ISL)

Lohko 2
Hajduk (CRO)
Legia (POL)
Radnicki Niš (SRB)
CSKA Sofia (BUL)
Ordabasy Shymkent (KAZ)
Flora (EST)
Torpedo Kutaisi (GEO)
Sant Julià (AND)/Europa (GIB)
Titograd (MNE)
Gzira United (MLT)

Lohko 3
Tobol Kostanay (KAZ)
Kukësi (ALB)
FCSB (ROU)
Čukarički (SRB)
Maccabi Haifa (ISR)
Milsami Orhei (MDA)
Mura (SVN)
Debrecen (HUN)
Banants (ARM)
Jeunesse Esch (LUX)

Lohko 4
Rangers (SCO)
Brøndby (DEN)
Cork (IRL)
Molde (NOR)
Crusaders (NIR)
Progrès Niederkorn (LUX)/Cardiff Metropolitan University (WAL)
B36 (FRO)
Inter Turku (FIN)
KR (ISL)
Prishtina (KOS)/St Joseph’s (GIB)

Lohko 5
Fehérvár (HUN)
Zrinjski (BIH)
Shakhtyor Soligorsk (BLR)
Neftçi (AZE)
Levski Sofia (BUL)
Hibernians (MLT)
Ružomberok (SVK)
Akademija Pandev (MKD)
Speranta Nisporeni (MDA)
FK Zeta (MNE)

Lohko 6
Spartak Trnava (SVK)
Žalgiris Vilnius (LTU)
Fola Esch (LUX)
Alashkert (ARM)
Olimpija Ljubljana (SVN)
Chikhura Sachkhere (GEO)
Rīgas (LVA)
Budapest Honvéd (HUN)
Makedonija Skopje (MKD)
Radnik Bijeljina (BIH)

Lohko 7
Apollon Limassol (CYP)
Kairat Almaty (KAZ)
Ventspils (LVA)
Cracovia Kraków (POL)
Dinamo Tbilisi (GEO)
Teuta (ALB)
La Fiorita (SMR)/Engordany (AND)
Široki Brijeg (BIH)
DAC 1904 Dunajská Streda (SVK)
Kauno Žalgiris (LTU)

Lohko 8
Haugesund (NOR)
Aberdeen (SCO)
Stjarnan (ISL)
Norrköping (SWE)
Dinamo Minsk (BLR)
Riteriai (LTU)
Liepāja (LVA)
Levadia Tallinn (EST)
Barry Town (WAL)/Cliftonville (NIR)
Saint Patrick’s (IRL)
RoPS Rovaniemi (FIN)
KÍ (FRO)/Tre Fiori (SMR)

Lohko 9
Hapoel Beer-Sheva (ISR)
AEK Larnaca (CYP)
Domžale (SVN)
Pyunik (ARM)
Sabail (AZE)
Budućnost Podgorica (MNE)
U Craiova 1948 (ROU)
Balzan (MLT)
Laçi (ALB)
Shkupi (MKD)
Petrocub-Hincesti (MDA)
Narva Trans (EST)

Lähde: UEFA:n tiedote