SUEKilta uusia tietoja Suomen Cup -finaalin tapahtumista – ensiapu vaikeutui väkivallan takia, turvallisuudessa kommunikaatio-ongelmia

SUEK eli Suomen urheilun eettinen keskus on julkaissut selvityksen Maarianhaminassa 15. kesäkuuta pelatun Suomen Cup -finaalin tapahtumista. Ilveksen ja IFK Mariehamnin välisen ottelun katsomotapahtumat ja järjestyksenvalvonta ovat aiheuttaneet paljon keskustelua.
Ottelun voittaneen Ilveksen kannattajat yrittivät päästä kentälle pelin päätyttyä, ja Safetorin järjestyksenvalvojat vastasivat katsojien ryntäykseen muun muassa pippurisumutteella. Myös viattomat katsojat saivat sumutteesta oireita. Katsojia oli etukäteen kielletty menemästä katsomosta kentän puolelle.
SUEK toteaa selvityksessään, että pippurisumutetta saaneiden katsojien ensiapu vaikeutui tai loppui osittain kokonaan, kun Ilveksen sumutetta silmiinsä saanut kannattaja tahattomasti tai tahallaan huitaisi ensiapuhenkilöä siten, että tämä löi päänsä aitaan saaden päähänsä haavan. Tapahtuneesta on tehty rikosilmoitus.
Ensiapuhenkilöstö ei väkivaltaa nähtyään uskaltanut lähteä kannattajien keskelle auttamaan sumutetta saaneita oman turvallisuutensa takia. Lopulta sumutettuja autettiin vain vedellä, jota haettiin wc-tiloista tuoppien avulla. Vesipisteen hyödyntäminen oli puutteellista, koska siitä ei oltu tietoisia.
Selvityksen mukaan tapahtumanjärjestäjän ja järjestyksenvalvojien välinen kommunikaatio ei toiminut. SUEK toteaa, että järjestyksenvalvojilla oli keskenään eri käsitykset ottelun aikaisista toimintatavoista, mikä aiheutti lisää ongelmia.
Palloliitto ja järjestyksenvalvojat saivat ennen ottelua tietää Ilveksen kannattajien keskinäisestä tappelusta kaupungilla. Poliisi julkaisi myöhemmin tiedotteen, jonka mukaan joillakin Ilveksen kannattajilla oli ollut mukanaan teräaseita. Lisäksi jotkin poliisit ja järjestyksenvalvojat olivat kuulleet huhua, että IFK Mariehamnin kannattajat olivat aikeissa juosta kentälle pysäyttämään vieraskannattajat.
Lisäksi Palloliiton laatimassa turvallisuussuunnitelmassa oli ristiriita. Ruotsinkielisessä versiossa kentälle ryntäämistä pidettiin epätodennäköisenä, kun taas suomenkielisessä versiossa sitä pidettiin mahdollisena.
Voit halutessasi lukea koko tiedotteen täältä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Käsittämätön ilta Mestarien liigassa!
- Haastattelu: Lukas Hradecky sopeutui nopeasti uuteen ympäristöön – kertoi mielipiteensä Huuhkajien otteista: ”Paljon tuli kritiikkiä, mutta…”
- Éric Abidalista levisi karmeita väitteitä – kumosi huhut
- Brittifutispodcast: Onko Pep Guardiola keksinyt Kevin De Bruynelle korvaajan?
- Axel Kouamen AIK-debyytti meni penkin alle: ”Todennäköisesti harjoittelemme vähän kovempaa…”
- Joel Pohjanpalo iski kaksi maalia – Palermo-luotsi Filippo Inzaghi: ”Ei pidä ylireagoida, mutta…”
- Huuhkajien Adam Ståhl iski kaksi maalia derbyssä – teki suuren palveluksen entiselle seuralleen: ”Uskon heidän voittavan mestaruuden”
- Lamine Yamal loukkaantui – Barcelona-luotsilta palautetta Espanjan maajoukkueelle
- Kai Meriluoto paukutti hattutempun – Adam Ståhlille kaksi maalia Tukholman derbyssä
- Ilves laittoi maalijuhlat pystyyn – KuPS:n Kreidlilla todella vaikea ilta
- Joel Pohjanpalo iski kaksi maalia – Palermo-luotsi Filippo Inzaghi: ”Ei pidä ylireagoida, mutta…”
- Axel Kouamen AIK-debyytti meni penkin alle: ”Todennäköisesti harjoittelemme vähän kovempaa…”
- Kai Meriluoto paukutti hattutempun – Adam Ståhlille kaksi maalia Tukholman derbyssä
- Tähtipelaaja naureskeli vastustajan voittomaalin aikana – valmentajalta yllättävä reaktio
- Huuhkajien Adam Ståhl iski kaksi maalia derbyssä – teki suuren palveluksen entiselle seuralleen: ”Uskon heidän voittavan mestaruuden”
- Lamine Yamal loukkaantui – Barcelona-luotsilta palautetta Espanjan maajoukkueelle
- Éric Abidalista levisi karmeita väitteitä – kumosi huhut
- Brittifutispodcast: Onko Pep Guardiola keksinyt Kevin De Bruynelle korvaajan?
- AS Roma jättiveloissa – taloussääntöpaineet kasvavat
- Son Heung-min osui vain 52 sekunnin pelin jälkeen – silti vasta uran toiseksi nopein maali