HJK:n naisten liigajoukkueen päävalmentaja vaihtuu
Helsingin Jalkapalloklubin naisten liigajoukkueen päävalmentaja vaihtuu.
Kesästä 2016 lähtien joukkuetta luotsannut Joonas Rantanen ei jatka tehtävässään enää tämän kauden jälkeen. Uutena päävalmentajana aloittaa marraskuussa Jonne Kunnas, joka on toiminut kaksi edellistä vuotta seurassa talenttivalmentajana. Kunnas on ollut talenttivalmentajana myös liigajoukkueen valmennustiimissä mukana.
Hän on ollut pitkään mukana myös eri maajoukkueiden valmennustiimeissä. Viime vuonna Kunnas oli mukana 01-syntyneiden maajoukkueessa, joka pääsi EM-kisoissa välieriin ja sitä kautta ikäluokan MM-kisoihin. Kunnas on suorittanut UEFA A -valmentajatutkinnon.
HJK julkistaa muun valmennusryhmän myöhemmin syksyllä.
Klubi lähtee ensi kuussa alkavaan Naisten liigan ylempään loppusarjaan viiden pisteen johdossa. Muut joukkueet ylemmässä loppusarjassa ovat Honka, TiPS, Åland United, KuPS ja JyPK.
- Katso: Pikkuhuuhkajien joukkue nimetty EM-jatkokarsintoihin
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat – Pikkuhuuhkajien keskikenttämies nousee A-maajoukkueeseen
- Virallista: Kapteeni poistuu TPS:stä – ”En vaihtais päivääkään”
- Huuhkajat | Joukkue, ottelut, tulokset, tv ja uutiset
- Pikkuhuuhkajat – U21 EM-jatkokarsinnat: Ottelut, tulokset, tv
- Lamine Yamal laittoi taas ennätyksiä uusiksi – nyt jalkoihin jäi Kylian Mbappé
- Haastattelu: Kiinnostaako jääminen Veikkausliigaan, Jonathan Svedberg?
- Virallista: Ilveksen pelaaja siirtyy IF Gnistaniin
- Jalkapalloilijan traagista kuolemaa seurasi ikävä sekaannus – ”En ole hän”
- Lähde: Kuolemaan johtaneessa törmäyksessä mukana ollut maalivahti murtui – joutui rajun ryöpytyksen kohteeksi
- Jude Bellinghamin isä iski 7 maalia Englannille murskavoitossa
- Virallista: Ilveksen pelaaja siirtyy IF Gnistaniin
- 17-vuotiaalle suomalaislupaukselle jättisiirto – ”Merkittävä siirtokorvaus”
- Lähde: Kuolemaan johtaneessa törmäyksessä mukana ollut maalivahti murtui – joutui rajun ryöpytyksen kohteeksi
- Jalkapalloilijan traagista kuolemaa seurasi ikävä sekaannus – ”En ole hän”
- Rajusti taklattu Jesús de Miguel, 30, on kuollut
- Joel Pohjanpalon Palermo johtaa Serie B:tä jo kuudella pisteellä – valmentaja laittoi jäitä hattuun: ”Tämä ei voi nousta päähämme”
- Näytön paikka – Cristiano Ronaldon poika sai kutsun maajoukkueeseen
- Espanjan poliisi tutkii jalkapalloilijan traagista kuolemaa
- Harry Kane lähellä historiallista ennätystä – voi nousta Cristiano Ronaldon rinnalle