Teemu Pukin ex-valmentaja vastaa ikuisuuskysymykseen: lähteäkö heti talenttina maailmalle vai pelatako pari kautta Veikkausliigassa?
Kuva: Getty Images
Tulikuuman Teemu Pukin valmentajana hyökkääjän nuoruusvuosina toiminut Janne Hyppönen on nähnyt läheltä, mitä huipulle pääseminen Suomesta vaatii. Hän uskoo, että Veikkausliiga on sopiva kasvualusta tällä hetkellä nuorille talenteille.
Yksi suomalaisen jalkapallon ikuisuuskysymyksistä on se, kannaattaako lähteä maailmalle heti, kun siihen aukeaa mahdollisuus – kuten esimerkiksi Pukki teki – vai kannattaako kokemusta kerryyttää ensiksi miesten peleistä Veikkausliigasta.
– Jos mietitään Jari Litmasta, Sami Hyypiää, Joonas Kolkkaa, he kaikki pelasivat Veikkausliigassa. Miklu Forssell on poikkeus. Mielestäni olisi tärkeää muistaa ne erilaiset tiet huipulle. Oma toiminta pitää rakentaa niin laadukkaaksi, että täältä voi nousta huipulle. Siihen en näe mitään estettä. Miksi me emme tee asioita täällä niin hyvin, että ei tarvitse lähteä heti nuorena?, Hyppönen kysyy painokkaasti SuomiFutis-sivuston haastattelussa.
Hänen mukaansa suomalaispelaajilla on tälläkin hetkellä paljon potentiaalia. Hyppösen mukaan huipulle pääseminen vaatii kuitenkin henkistä kanttia.
– Meillä on paljon potentiaalisia, keillä on mahdollisuudet nousta huipulle, mutta siihen vaikuttaa niin moni asia. Tuleeko esimerkiksi loukkaantumisia? Sitten se henkinen tunne pelaajalla. Pelaajan täytyy olla henkisesti todella vahva ja hänen täytyy kestää epäonnistumisia. Seurasiirtojen täytyy osua myös kohdileen, Hyppönen luettelee.
Veikkausliigassa FC KooTeePeetä ja MyPaa valmentanut Hyppönen haluaisi nähdä Veikkausliigassa vielä enemmän nuoria suomalaisia. Heikkoja ulkomaalaisvahvistuksia on liikaa.
– Selkeästi tuntuu, että on trendikästä ja jopa ”välttämätöntä” lähteä äkkiä pois Suomesta. Itse näkisin, että vaihtoehtoja on useista. Meidän Veikkausliigassa pitäisi uskaltaa peluuttaa nuoria enemmän. Siellä on keskitason ulkomaalaisia pelaajia järkyttävät määrät. Heidän tilalleen pitäisi saada suomalaisia nuoria pelaajia. Ei muuta kuin tuleen makaamaan ja sinne kehittymään. Uskon, että se nostaisi kokonaisvaltaisesti Veikkausliigan profiilia. Yleisöä kävisi enemmän varmasti, koska pelaajiin samastuttaisiin ihan eri malliin, valmentaja pohtii.
[readmore from=Pukki-Teemu]
Toimittaja kaivaa Hyppösen suusta yhden mielenkiintoisen hyökkääjänimen, jonka potentiaalista Hyppönen on tällä hetkellä vaikuttunut.
– Kai Meriluoto HJK:sta. Toivotaan, että hän nousisi kansainvälisen tason hyökkääjäksi.
Veikkausliigassa pelataan maanantaina yksi ottelu, kun FC Inter isännöi KPV:tä. Ottelu alkaa Turussa klo 18.30.
LUE MYÖS:
- Paikallismedia: Positiivisia uutisia polvivamman saaneesta Naatan Skytästä
- Jacob Friis kertoi mielipiteensä Leo Wallan MLS-siirrosta
- Haastattelu: Joona Veteli siirtyi HJK:hon voittaakseen Veikkausliigan mestaruuden
- Haastattelu: Jacob Friis perusteli pelaajavalintojaan – tästä syystä kovia nimiä ei nostettu Huuhkajiin
- Pikkuhuuhkajilla nimekäs kokoonpano U21-EM-karsintoja varten
- Huuhkajat nimesi kokoonpanonsa Nations League -otteluihin – yllättäviä nimiä ulkona
- Pikkuhuuhkajat – U21 EM-karsinnat: TV, joukkue, ottelut, tulokset
- Lille aloittanut kauden erinomaisesti – Davide Ancelotti paljasti hauskan yksityiskohdan
- Viimeinen tanssi: Lionel Messi nähdään Argentiinan paidassa vielä kerran
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta