Aki Riihilahti äänivyöryllä jatkamaan ECA:n hallituksessa: ”Sain erittäin vahvan mandaatin”

© Kuva: Juha Tamminen
Keskiviikkona Veikkausliigan tipsimatsina FC Lahti - SJK! Lyö veto ja hyödynnä talletusbonus!

HJK:n toimitusjohtaja Aki Riihilahti on äänestetty uudelle nelivuotiskaudelle Euroopan seurajoukkueiden yhdistyksen ECA:n hallitukseen. Maanantaina 43 vuotta täyttänyt Riihilahti valittiin hallituksen varapuheenjohtajaksi.

ECA:n 23. yleiskokousta vietettiin Sveitsin Genevessä 9.-10. syyskuuta. Suomesta paikalla oli HJK:n, Interin ja SJK:n edustajat yli 200 muun seuran edustajien ohella.

Hallituksen puheenjohtajana jatkaa Juventus-pomo Andrea Agnelli. Varapuheenjohtajia ovat Riihilahden ohella Pedro López Jiménez (Real Madrid), Edwin van der Sar (Ajax) ja Dariusz Mioduski (Legia Varsova). Riihilahden äänimäärä oli koko äänestyksen suurin.

– 2020 loppuun mennessä naulataan päätöksiä ja toimintaympäristö, jossa jalkapalloa tullaan pelaamaan usean vuoden ajan. Sain aiemman työni tulosten ja vaalien isoimman äänimäärän kautta erittäin vahvan mandaatin eurooppalaisilta seuroilta olla näiden päätösten ytimessä, Riihilahti kommentoi valintansa jälkeen HJK:n kotisivujen mukaan.

– Ne ovat jo nyt keskeistä Klubin ja suomalaisen jalkapallon toiminnan ja sen tulevaisuuden kannalta, mutta olen vakuuttunut että toimintaympäristöä pystyy vielä parantamaan jalkapallon ja Suomen hyväksi.

Riihilahti nimettiin 15 muun edustajan joukossa myös UEFA:n seurajoukkueiden kilpailukomiteaan, joka tekee kaikki esitykset ja valinnat europelien osalta UEFA Exco:n päätettäväksi.

– Ensimmäisenä aion keskittyä europelijärjestelmän ja siirtojärjestelmän parantamiseen pienten maiden seurojen hyväksi, Riihilahti kertoo tavoitteistaan.

UEFA huomioi myös Riihilahden työn ja vahvan kannatuksen valitsemalla hänet rahanjakotyöryhmään, jonka tehtävänä on ratkaista, miten europelien vuotuiset yli 3 miljardin euron tulot jaetaan kaikkien eurooppalaisten seurojen kesken. Tähän liittyy europelien ja niiden karsintojen lisäksi myös kaikille Euroopan ja Suomen pääsarjaseuroille jaettavan solidaarisuusrahan osuus.

ECA:n toiminnan keskiössä ovat olleet viime aikoina paljon puhutut muutokset europeleihin vuodesta 2024 lähtien. Suunnitelmat Mestarien liigan radikaalista rukkaamisesta ovat herättäneet laajaa vastustusta muun muassa kaikkien Euroopan huippuliigojen taholta, ja reformia ei kokouksen esityslistalle nyt tuotukaan. Aikalisän jälkeen esitys pyritään saamaan valmiiksi vuoden loppuun mennessä, jotta ratkaisuja päästäisiin tekemään ensi vuoden loppupuolella.

– Formaatista on erilaisia mielipiteitä. Kalenteri aiheuttaa meille ongelmia, ja ymmärrän sen. On kuitenkin olemassa yleinen hyväksyntä, että reformin täytyy astua voimaan kaudelle 2024-2025, Agnelli totesi maanantaina Transfermarktin mukaan.

– ECA on sitoutunut viime kuukausina erittäin yksityiskohtaiseen ja huolelliseen konsultaatioprosessiin. Se on sallinut jäsenten ilmaista kantojaan siitä, miltä uudistuksen pitäisi näyttää, puheenjohtaja jatkoi ECA:n virallisen tiedotteen mukaan.

– Yleisen palautteen perusteella on selvää, että reformia tarvitaan. Suurempi määrä europelejä on olennaista jalkapallon kehityksen kannalta.

ECA:n johtokunta

Puheenjohtaja: Andrea Agnelli (Juventus)
Varapuheenjohtaja: Pedro López Jiménez (Real Madrid CF)
Varapuheenjohtaja: Edwin van der Sar (AFC Ajax)
Varapuheenjohtaja: Dariusz Mioduski (Legia Warszawa SA)
Varapuheenjohtaja: Aki Riihilahti (HJK Helsinki)
Jäsen: Nasser Al-Khelaifi (Paris Saint-Germain FC)
Jäsen: Ed Woodward (Manchester United FC)
Jäsen: Josep Maria Bartomeu (FC Barcelona)
Jäsen: Michael Gerlinger (Bayern München)
Jäsen: Raúl Sanllehí (Arsenal FC)
Jäsen: Miguel Gil (Club Atlético de Madrid)
Jäsen: Peter Moore (Liverpool FC)
Jäsen: Hans-Joachim Watzke (Borussia Dortmund)
Jäsen: Steven Zhang (FC Internazionale Milano)
Jäsen: Jean-Michel Aulas (Olympique Lyonnais)
Jäsen: Michael Verschueren (RSC Anderlecht)
Jäsen: Miguel Moreira (SL Benfica)
Jäsen: Daniel Rommedahl (FC København)
Jäsen: Ali Koç (Fenerbahçe SK)
Jäsen: Peter Lawwell (Celtic FC)
Jäsen: Amra Peternel (GNK Dinamo Zagreb)
Jäsen: Stefan Pantović (FK Crvena Zvezda)
Jäsen: Wanja Greuel (BSC Young Boys)
Jäsen: Kuno Tehva (Nõmme Kalju FC)
Tarkkailijat: Alexander Medvedev (FC Zenit St. Petersburg), Raphael Landthaler (SK Rapid Wien), Niclas Carlnén (Malmö FF), Vidar Halldorsson (FH Hafnarfjörður)

ECA:n edustajat kilpailukomiteassa

Fernando Carro (Bayer 04 Leverkusen)
Josep Maria Bartomeu (FC Barcelona)
Ed Woodward (Manchester United FC)
Ferran Soriano (Manchester City FC)
Ivan Gazidis (AC Milan)
Aurelio De Laurentiis (SSC Napoli)
Jacques-Henri Eyraud (Olympique de Marseille)
Alexander Medvedev (FC Zenit St. Petersburg)
Michael Verschueren (RSC Anderlecht)
Peter Fossen (PSV Eindhoven)
Raphael Landthaler (SK Rapid Wien)
Dariusz Mioduski (Legia Warszawa SA)
Niclas Carlnén (Malmö FF)
Aki Riihilahti (HJK Helsinki)
Kuno Tehva (Nõmme Kalju FC)
Vidar Halldorsson (FH Hafnarfjörður)


MAKU VOITTOON | NAPPAA JÄTTIKERROIN 30.00

1. Avaa pelitili Betsafelle ja talleta.
2.Lyö vähintään 1€ veto Makwanin voitosta.
3. Jos Maku voittaa, saat 30€ bonusrahaa vetovoittosi lisäksi!

Keskiviikkona Veikkausliigan tipsimatsina FC Lahti - SJK! Lyö veto ja hyödynnä talletusbonus!