Iker Casillasta sivunneen Sergio Ramoksen tähtäimenä maailmanennätys: ”Ennätykset on tehty rikottaviksi”
Kuva: Getty Images
Espanjan ja Real Madridin kapteeni Sergio Ramos ei ole valmis siirtymään syrjään maajoukkuehommista. 33-vuotias Ramos pelasi eilisessä Espanjan EM-karsintaottelussa Färsaaria vastaan uransa 167 maaottelun ja sivusi samalla Iker Casillasin ennätystä eniten Espanjan pelatuissa otteluissa.
Ramos debytoi maajoukkueessa vuonna 2005. Veteraanipuolustaja aikoo saavuttaa urallaan vielä 200 maaottelun rajapyykin. Kukaan pelaaja maailmassa ei ole aikaisemmin pystynyt samaan.
– Ennätykset on tehty rikottavaksi. Toivon tämän hetken, intohimon ja kunnianhimon kantavan minua siihen saakka, kunnes saavutaan 200 ottelun rajan. Se on tavoitteeni. Aina on yritettävä vaikeimman kautta, Ramos sanoi pelin jälkeen lehdistölle.
Färsaaren 4-0-voittanut Espanja on voittanut jokaisen kuudesta karsintaottelustaan. Maa johtaa F-lohkoa seitsemän pisteen erolla Ruotsiin.
Ramos voi päästä tänä vuonna vielä 171 maaotteluun, jos toppari esiintyy peleissä Norjaa, Ruotsia, Maltaa ja Romaniaa vastaan.
Maaotteluiden maailmanennätys on Egyptin Ahmed Hassanin hallussa. Hassan pelasi vuosina 1995-2012 184 ottelussa.
Kukaan pelaaja ei ole rikkonut 200 ottelun rajapyykkiä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Seitsemän maalia ja dramaattinen loppu: Bayern München pudotti Real Madridin
- Mikä oli Lionel Messin osuus valmentajan lähdössä? – Sisäpiiristä uusi paljastus
- Haastattelu: IF Gnistanin Danny Pérez tähtää Venezuelan A-maajoukkueeseen
- Ranskalle kova kolaus – hyökkääjä sivuun MM-kisoista
- Kai Meriluoto iski maalin Ruotsissa – IFK Värnamon voittotili auki
- Julkisuuden henkilöistä tuttu Gilla FC tiedottaa: iso muutos!
- Veikkausliiga-seuran päävalmentaja myönsi: vitosdivarin joukkue aiheutti isoja vaikeuksia
- Karmeita loukkaantumisia ja hurjaa draamaa Mestarien liigassa – Barcelonalle jälleen suora punainen kortti
- Jättiyllätys: Lionel Messin mestarivalmentajalta odottamaton sokkipäätös
- Huh, mitkä maalijuhlat! Suomi ilotteli MM-karsintavoittoon kauniilla osumilla
- Veikkausliiga-seuran päävalmentaja myönsi: vitosdivarin joukkue aiheutti isoja vaikeuksia
- Julkisuuden henkilöistä tuttu Gilla FC tiedottaa: iso muutos!
- Jättiyllätys: Lionel Messin mestarivalmentajalta odottamaton sokkipäätös
- Napolin omistajalta raju visio – punaiset ja keltaiset kortit pois jalkapallosta
- Toni Korkeakunnas debytoi Panevėžysin peräsimessä – sai punaisen kortin: ”Se oli vähän turhaa”
- Karmeita loukkaantumisia ja hurjaa draamaa Mestarien liigassa – Barcelonalle jälleen suora punainen kortti
- ”Suoraan jalkapallon museoon” – Puskás-palkinto voidaan jakaa jo nyt
- Ensi kesän MM-joukkue vaihtaa päävalmentajaa – kisoihin aikaa kaksi kuukautta
- Minihuuhkajien Japhet Volkmann, 18, jatkaa uraansa Darmstadtissa: ”lloinen seuran osoittamasta luottamuksesta”
- IF Gnistanin alkukausi synkistyi entisestään