EM-kultajoukkueen kapteeni Tanskan suomalaisnelikon luotsiksi – vetää vielä EM-karsinnat loppuun
Kuva: Getty Images
Tanskan liigan epävirallinen ”suomalaisseura” Esbjerg FB on nimittänyt uudeksi valmentajakseen 58-vuotiaan Lars Olsenin. Olsen allekirjoitti pitkän, kesään 2022 saakka ulottuvan sopimuksen.
Esbjergissä pelaa peräti neljä suomalaista: Huuhkajista tutut Joni Kauko, Pyry Soiri ja Markus Halsti sekä Suomen alle 19-vuotiaiden maajoukkueeseen kuuluva Noah Nurmi.
Esbjerg voitti viime kaudella Tanskan Superliigassa pronssia ja selviytyi Eurooppa-liigan karsintoihin. Alkukausi kuitenkin sujui kaikilla rintamilla niin kehnosti, että valmentaja John Lammers sai kenkää. Väliaikaisvalmentajaksi nimitetyn kakkosluotsin Claus Nørgaardin johdolla tulokset paranivat, mutta pian Nørgaard saa tehdä tilaa Olsenille.
Olsen aloittaa työssään kuitenkin vasta marraskuun maaottelutauon jälkeen, sillä hän toimii Färsaarten maajoukkuevalmentajana, ja haluaa hoitaa pestinsä loppuun. Färsaaret kohtaa marraskuun EM-karsintaotteluissa Norjan ja Ruotsin.
[readmore from=Esbjerg]
Olsen on valmentanut Färsaarten maajoukkuetta jo pitkään, vuodesta 2011 lähtien. Pestin kohokohdat ovat vuosina 2014-2015 nähdyt kaksi peräkkäistä voittoa Kreikasta karsinnoissa vuoden 2016 EM-turnaukseen. Ennen pestiään Färsaarilla Olsen valmensi Tanskan Superliigassa Randersia ja Odensea.
Pelaajauraltaan Olsen muistetaan parhaiten Tanskan vuoden 1992 EM-joukkueesta. Kesken lomien EM-kisoihin hälytetty Tanska voitti sensaatiomaisesti euroopanmestaruuden Ruotsissa pelatuissa kisoissa, ja Olsen toimi joukkueen kapteenina.
Kaikkiaan Olsen pelasi Tanskan paidassa 84 A-maaottelua. Topparina häärinyt Olsen vietti valtaosan seurajoukkueurastaan Brøndbyssä, mutta nähtiin myös muun muassa Trabzonsporissa ja Baselissa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: Axel Vidjeskog poistuu ruotsalaisseurasta
- Expressen: AIK etsii uutta päävalmentajaa – tuttu nimi noussut keskusteluissa esiin
- Robin Lod on pian vapaa agentti – seurapomo: ”Haluaisimme pitää hänet, mutta…”
- Expressen: HJK:sta tuttu maalivahti herättää kiinnostusta Allsvenskanissa
- KuPS-tähti jättää seuran: ”Kaikki hyvät asiat päättyvät aikanaan”
- KuPSin päävalmentajanimitys kerää irvailua – ”Taitaa aueta pullo heti uudelleen”
- Fifan rauhanpalkinnon voittaja on lähellä sytyttää sodan
- Haastattelu: Petri Vuorinen kaipaa jatkuvuutta HJK:hon
- Luottopelaaja jättää HJK:n
- Virallista: Tässä on KuPSin uusi päävalmentaja
- Expressen: Tähän KuPSin ja ruotsalaisvalmentajan sopimusneuvottelut kaatuivat
- KuPSin päävalmentajanimitys kerää irvailua – ”Taitaa aueta pullo heti uudelleen”
- KuPS-tähti jättää seuran: ”Kaikki hyvät asiat päättyvät aikanaan”
- Haastattelu: Petri Vuorinen kaipaa jatkuvuutta HJK:hon
- Urheilujohtaja: Glen Kamara jättänee Rennesin tammikuussa
- Luottopelaaja jättää HJK:n
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- Fifan rauhanpalkinnon voittaja on lähellä sytyttää sodan
- Expressen: HJK:sta tuttu maalivahti herättää kiinnostusta Allsvenskanissa
- Virallista: Ilves teki jatkosopimuksen 17-vuotiaan huippulupauksensa kanssa