Mitä kuuluu Mixu Paatelaiselle? Huuhkajien entinen päävalmentaja on luotsannut yli puoli vuotta Hong Kongin maajoukkuetta – ”Tosi haastava paikka”

Suomen jalkapallomaajoukkueen entinen päävalmentaja Mixu Paatelainen on ollut värikkäissä valmentajapesteissä viime vuosina sen jälkeen kun sai lähteä Huuhkajista.
Entinen maajoukkueen kärkipelaaja Paatelainen valmensi Huuhkajia vuodet 2011-15. Sen jälkeen hän on työskennellyt Skotlannissa ja Thaimaassa sekä toiminut Latvian maajoukkueen päävalmentajana.
Keväällä Paatelainen, 52, otti ohjat Hong Kongin maajoukkueen päävalmentajana. Hän kirjoitti Hong Kongin jalkapalloliiton kanssa kaksivuotisen valmentajasopimuksen jo huhtikuussa mutta veti harjoitukset joukkueelleen ensimmäistä kertaa vasta kesäkuun 4. päivä.
Puhelimitse tavoitetun Paatelaisen kuvaillessa aikaansa Hong Kongissa suomalaisluotsista välittyy vahva palo uusinta haastetta kohtaan.
– Tosi mielenkiintoinen ja tosi haastava paikka siinä mielessä, että yksilötasolla emme ole mitään Aasian huippua vaan aika keskitasoa, ehkä vähän alapuolellakin. Mutta mitä olen yrittänyt nyt täällä tehdä tämän vähän reilun puolen vuoden aikana, on saada puolustuspeli siihen kuntoon, että meitä vastaan on vaikea pelata, Paatelainen selitti SuomiFutis-sivustolle.
Entinen maajoukkuekärki sanoo joukkueensa harjoitelleen myös hyökkäyspelin kehittämistä. Päätavoite on kuitenkin ollut puolustuspelin remontointi siihen uskoon, että Hong Kongia vastaan on vaikea tehdä maaleja.
– Sehän on tietysti kaiken perusta, jos haluat menestyä. Sitä kautta lähdemme sitten hyökkäämään.
Hong Kong otti tiistaina ensimmäisen voittonsa Paatelaisen alaisuudessa kaatamalla Kambodzan 2-0-lukemin MM-karsintaottelussa. Puolustuspeli toimi myös edellisessä pelissä joukkueen pelatessa maalittoman tasapelin Bahrainin kanssa.
Nykyisessä pestissään Paatelainen on mielestään joutunut muuttamaan pelillistä filosofiaansa.
– Minähän olen ollut aina aika hyökkäävä ja rohkea pelillisesti, mutta tässä olen ottanut toisen suunnan. Lähdetään sitä kautta, ettei oma pää soi – ainakaan helposti.
Takana Paatelaisella on tosiaan Hong Kongissa vasta reilut puoli vuotta, mutta hän on jo nyt toiminut tehtävässään tuplasti kauemmin kuin Hong Kongin edellinen valmentaja Gary White. Entinen keskikenttäpelaaja otti valmennusvastuun Hong Kongissa syyskuussa 2018 ja siirtyi jo saman vuoden joulukuussa valmentamaan Japaniin.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Uskomaton peli Serie A:ssa – veljekset osuivat isänsä edessä
- Huh, mikä trilleri! SJK:n ja HJK:n pelin tulos ratkesi ajassa 90+8
- Tähtipelaajansa myynyt Inter kasvatti sarjajohtoaan
- Ange Postecogloulle ankea alku uudessa seurassa
- AC Milan -tähti kiistää välirikon maajoukkuevalmentajan kanssa
- Simo Valakari valittiin Skotlannin toisen sarjatason kuukauden valmentajaksi
- Italopodcast: Gennaro Gattuson voitokas alku & Derby d’Italia
- Valmentaja vahvisti: Lukas Hradecky kaksi kuukautta sivussa pelikentiltä
- Axel Kouame vastasi Jani Honkavaaran kommentteihin: ”Jokaisella on oikeus mielipiteeseensä”
- Maajoukkuepodcast: Mitä nyt Huuhkajat?
- Uskomaton peli Serie A:ssa – veljekset osuivat isänsä edessä
- Huh, mikä trilleri! SJK:n ja HJK:n pelin tulos ratkesi ajassa 90+8
- AC Milan -tähti kiistää välirikon maajoukkuevalmentajan kanssa
- Ange Postecogloulle ankea alku uudessa seurassa
- Simo Valakari valittiin Skotlannin toisen sarjatason kuukauden valmentajaksi
- Haastattelu: Nikolas Talo, 22, jätti FC Hakan ja siirtyi Ruotsiin – kertoi mielipiteensä Andy Smithistä: ”Ei siinä ollut mitään järkeä”
- Tähtipelaajansa myynyt Inter kasvatti sarjajohtoaan
- Italopodcast: Gennaro Gattuson voitokas alku & Derby d’Italia
- Axel Kouame vastasi Jani Honkavaaran kommentteihin: ”Jokaisella on oikeus mielipiteeseensä”
- Valmentaja vahvisti: Lukas Hradecky kaksi kuukautta sivussa pelikentiltä