Futisseuralta upea hyväntahdonele – ruokkii joululoman aikana nälkäiset koululaiset

© Kuva: Getty Images

Joulu on tunnetusti erinomaisen hyvä aika ajatella lähimmäisiä ja tehdä laupeuden tekoja. Hyvää tahtoa ja mieltä ympäristöönsä levittää myös Skotlannin pääsarjaseura Motherwell.

Motherwell tiedotti tällä viikolla tarjoavansa joululomaa viettäville koululaisille ilmaisen lämpimän lounaan sekä mahdollisuuden pelata jalkapalloa seuran tiloissa. Tarjous astui voimaan perjantaina ja ulottuu tammikuun viidenteen päivään asti, pois lukien joulupäivä, tapaninpäivä ja vuoden 2020 kaksi ensimmäistä päivää.

Seuran kotisivujen mukaan paikalle saavat tulla kaikki alakouluikäiset lapset, joilla on yhteiskunnan suoma oikeus maksuttomaan kouluateriaan. He ovat tervetulleita paikalle välillä 11.30-13.30.

Mistään vähäpätöisestä tarjouksesta ei ole kyse, sillä alueella asuu 6 500 lasta, jolla on oikeus ilmaiseen kouluruokaan. Motherwell uskoo, että monet heistä eivät saa lämmintä ateriaa lomien aikana koulujen ollessa kiinni. Siksi seura tarjoaakin nyt tilaisuuden liikkua ja täyttää vatsa korvauksetta.

Jos ei tällaisesta toiminnasta joulumieli tule, niin ei sitten mistään.