Tottenhamin valmentaja José Mourinho paljasti tapaninpäivänä Amazon Primen suorassa lähetyksessä, että hänen joulunsa oli ollut surullinen. Mourinhon tuntemuksiin osaavat varmasti samaistua erittäin monet ihmiset ympäri maailman, sillä portugalilaisen joulusta teki synkän rakkaan lemmikkikoiran Leyan kuolema.

– Ollakseni rehellinen, jouluni oli hyvin surullinen, sillä koirani kuoli. Koirani oli osa perhettäni, silmin nähden liikuttunut Mourinho vastasi haastattelijoille ääni murtuen ja kyyneliä pidätellen.

– Meidän on kuitenkin jatkettava eteenpäin.

Amazon Prime Video Sport

@primevideosport
Sad news to start the day from Jose Mourinho...

Hopefully the football will bring a smile to his face

#PLonPrime

Leya oli yorkshirenterrieri ja eli 12-vuotiaaksi. Leyasta puhuttiin julkisuudessa jo sen ollessa pentu, kun Mourinho pidätettiin hänen riideltyään poliisin kanssa. Poliisi väitti Mourinhojen vieneen koiran ulkomaille ja tuoneen sen takaisin Englantiin ilman vaadittuja rokotuksia. Myöhemmin kuitenkin selvisi, että Mourinhon vaimolla oli viranomaisten lupa viedä se Portugaliin.

[readmore from=Mourinho-Jose]

Mourinhon surua lienee lievittänyt ainakin hieman se, että Tottenham voitti kotonaan tapaninpäivän ottelukierroksella Brightonin 2-1, vaikka joutuikin tauolle vieraiden 1-0 -johtoasemassa.

Lähde: Independent