Kiinan Mesut Özil -boikotissa eriskummallisia piirteitä – selostajat vaikenivat miehen kuoliaaksi

Kun uusi valmentaja Mikel Arteta ohjasi Arsenalia tapaninpäivänä ensimmäisen kerran ottelussa Bournemouthia vastaan, sai myös Saksan entinen maajoukkuepelaaja Mesut Özil esimieheltään luottamuslauseen. Pelintekijä pelasi ottelussa alusta lähtien 75 minuuttia, suoriutui hyvin ja sai kiitoksia esiintymisestään.
Kaikkialla Öziliä ei kuitenkaan kehuttu – jos kohta ei moitittukaan. Arsenalin peli televisioitiin jalkapallon ystäville myös Kiinassa, mutta ottelun selostajat eivät maininneet Özilin nimeä kertaakaan koko lähetyksen aikana. Hänet suorastaan vaiettiin kuoliaaksi.
Kun Arsenalin avauskokoonpano lueteltiin, tyydyttiin 31-vuotiaan Özilin kohdalla vain nielaisemaan tyhjää. Kun Özil oli pallossa, pysyivät selostajat vaiti. Eikä miehen nimeä mainittu edes silloin, kun hänet otettiin pois kentältä. Kiinassa tehdään kaikki voitava, jotta Mesut Özil poistuisi kansalaisten muistista.
Syy Kiinan Özil-boikottiin on pelaajan äskettäisessä ulostulossa sosiaalisessa mediassa. Özil arvosteli pari viikkoa sitten ankarasti Kiinan hallintoa siitä, kuinka maan islaminuskoista uiguurivähemmistöä kohdellaan. Ihmisoikeusjärjestöjen mukaan uiguureja pidetään lukuisilla vankileireillä ja heidän ihmisoikeuksiaan poljetaan.
Kiina reagoi Özilin lausuntoihin nopeasti poistamalla Arsenalin ja Manchester Cityn välisen huippuottelun TV-ohjelmistosta. Nyt Arsenal on palannut kiinalaisiin TV-ruutuihin – mutta Özil nähtävästi, tai ainakaan kuuluvasti, ei.
[readmore from=Özil-Mesut]
Özil-boikotissa ei ole kuitenkaan kyse vain TV-kanavien ja -selostajien toiminnasta, vaan Özil on kiinalaisessa yhteiskunnassa muutenkin nyt ei-toivottu henkilö. Özilin fanikerho, jossa oli yli 30 000 jäsentä, suljettiin. Myös sosiaalisen median kanavista Weibosta ja Douyinista fanisivustot poistettiin. Syyksi ilmoitettin virallisesti ”kansallinen intressi”.
Videopeli Pro Evolution Soccerin (PES) kiinalaisesta versiosta ei Mesut Öziliä enää löydy. Myöskään Baidusta, yhdestä Kiinan johtavista nettihakukoneista, on turha enää hakuja Özilin nimellä tehdä, sillä tuloksia ei löydy lainkaan. Kiinalainen sanomalehti Global Times julisti Özilin sanoman yksiselitteiseksi ”vääräksi”.
Lähde: Sport1
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot