Kulttihyökkääjä Nicklas Bendtner pohtii uransa lopettamista – ei jatka Tanskan suurseurassa
Kuva: Getty Images
Tanskalainen kulttihyökkääjä Nicklas Bendtner harkitsee uransa lopettamista. Hänen edustamansa FC Kööpenhamina ilmoitti tiistaina, ettei se jatka hänen sopimustaan, joka päättyy tämän vuoden lopussa.
Bedntner, 31, liittyi Kööpenhaminan riveihin syyskuussa ja ehti pelata FCK:n edustusjoukkueessa yhdeksän ottelua, mutta hän onnistui maalinteossa vain kerran. Bendtner pelasi neljä peliä myös seuran reservijoukkueessa.
– Nyt käyn perusteellisesti vaihtoehtoni läpi ja mietin, mitä teen tulevaisuudessa – kentällä tai sen ulkopuolella, kommentoi Bendtner FCK:n tiedotteessa.
– Nicklas tuli tänne seuran ystävänä, ja sellaisena hän tulee pysymään. Hänellä on ollut mahtava ura. Hän oli hyvä joukkuepelaaja FCK:ssa ja hyvä tyyppi ensimmäisestä päivästä lähtien. Hän on aina tervetullut tänne, sanoi joukkueen päävalmentaja Ståle Solbakken.
Bendtner on yksi sukupolvensa tunnetuimmista tanskalaispelaajista, mutta hän on kenties kuuluisampi erilaisista tempauksista ja sekoiluistaan kuin saavutuksista jalkapallokentällä. Viime vuonna Bendtner sai tuomion murrettuaan taksikuljettajan leuan ja kuusi vuotta sitten hän sai sakot rattijuopumuksesta ajettuaan yksisuuntaista tietä väärään suuntaan Kööpenhaminassa.
Vuoden 2012 EM-kisoissa hän sai yhden ottelun pelikiellon ja sakot tuulettamalla maaliaan nostaen paitaansa ja paljastaen siten vedonlyöntiyhtiön mainoksen, joka oli painatettu hänen alushousuihinsa.
Viimeisimmän A-maaottelunsa Bendtner pelasi viime vuoden maaliskuussa. Hän on kaikkiaan esiintynyt Tanskan paidassa 81 ottelussa tehden niissä yhteensä 30 maalia. Seurajoukkueurallaan hän on edustanut Kööpenhaminan lisäksi, Rosenborgia, Nottingham Forestia, Wolfsburgia, Juventusta, Sunderlandia, Birminghamia ja Arsenalia.
LUE MYÖS:
- Celtic hävisi Glasgow’n paikallistaiston – Viljami Sinisalo vaikeuksissa
- Mohamed Salah: Räjähtävä alku uudessa seurassa
- Käsittämätön tilanne tallentui videolle – kärry jyräsi ex-valioliigapelaajan
- Haastattelu: Piotr Parzyszek nauttii elämästään Kuopiossa
- Yllätys: Tällaista roolia Zinedine Zidane kaavailee Kylian Mbappélle
- KuPS-pelaaja teki äärimmäisen harvinaisen maalin – nämä muistetaan aina
- Suosio lähes kuin Martalla – yliopistopelaaja vetoaa miehiin
- Erikoiset videot leviävät: EA Sports FC 27 -pelissä yllättäviä bugeja
- Cristiano Ronaldon lähin uhkaaja on pulassa – tilasto paljastaa totuuden tuloskunnosta
- Suru-uutinen: Inter-legenda on kuollut
- Haastattelu: Piotr Parzyszek nauttii elämästään Kuopiossa
- KuPS-pelaaja teki äärimmäisen harvinaisen maalin – nämä muistetaan aina
- Onko tässä mitään järkeä? Harry Kane pani historiakirjat uusiksi
- Suosio lähes kuin Martalla – yliopistopelaaja vetoaa miehiin
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- Erikoiset videot leviävät: EA Sports FC 27 -pelissä yllättäviä bugeja
- Jussi Leppälahti tuimana: ”Ehkä pienen kritiikin siemenen heitän tuohon Veikkausliigan jatko-ohjelmaan”
- Entiselle Arsenal-kapteenille ”unelmapesti”
- Suru-uutinen: Inter-legenda on kuollut
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden