Rangers eteni Eurooppa-liigan pudotuspeleihin – Glen Kamara urakoi täydet minuutit

Rangers eteni Eurooppa-liigan pudotuspeleihin, kun se pelasi Young Boysin kanssa kotikentällään lohkovaiheen päätöskamppailussa tasan 1-1.
Rangers aloitti ottelun todella vahvasti, ja se pystyi luomaan jo ensiminuuteilla hyviä maalipaikkoja. Avausmaali nähtiin kovasta painostuksesta huolimatta vasta puolen tunnin kohdalla.
Hurjassa vireessä oleva Alfredo Morelos pääsi karkuun vieraiden puolustuksen sählätessä, ja viimeisteli varmasti ottelun avausmaalin.
Young Boys pääsi hieman paremmin mukaan peliin avausjakson loppupuolella, mutta se ei kyennyt luomaan kuin yhden maalintekoyrityksen. Rangersilla sen sijaan oli useita loistavia paikkoja lisätä johtoaan.
Rangers jatkoi painostustaan myös toisen puoliajan alussa, ja Young Boys oli suurissa vaikeuksissa kotijoukkueen hyökätessä. Vieraat saivat kuitenkin sen jälkeen otetta pelistä, ja pystyivät luomaan hyviä maalipaikkoja.
Paras tilanne osui Christian Fassnachtille ottelun 66. minuutilla, mutta hänen puskunsa kotijoukkueen maalilla Allan McGregor pystyi torjumaan kulmapotkuksi.
Morelosilla oli hetkeä myöhemmin hyvä mahdollisuus iskeä kotijoukkue kahden maalin karkumatkalle, mutta David von Ballmoos kesti vieraiden tolppien välissä.
Young Boys hallitsi suurimmaksi osaksi toista jaksoa, varsinkin sen loppua, mutta huippupaikoille pääsy oli vaikeaa. Vieraiden toivo heräsi kuitenkin vielä varsinaisen peliajan viimeisellä minuutilla, kun se iski ottelun tasoihin. Pallo kimposi Borna Barisicin kautta maalin edestä omaan verkkoon.
Lisäosumia ei kuitenkaan enää nähty. Glen Kamara urakoi kotijoukkueen keskikentällä täydet minuutit. Kotijoukkueen Ryan Jack näki punaista korttia ottelun lisäajalla otettuaan toisen keltaisen kortin.
Porto kaatoi samaan aikaan pelatussa lohkon toisessa kamppailussa Feyenoordin lukemin 3-2, ja nousi lohkovoittoon.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- SJK:n europelit alkoi pettymyksellä
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Vatikaani saa oman jalkapalloseuran – kuka tahansa voi hakea mukaan kokoonpanoon
- WP: Huumeparoni piileskeli virkavaltaa pelaamalla ammattijalkapalloa
- Lyon sai pelastavan päätöksen – sarjapaikka säilyy sittenkin
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- SJK:n europelit alkoi pettymyksellä
- Lähde: Oliver Antman kiinnostaa Belgian suurseuroja
- FC Inter vahvisti tärkeän sopimusuutisen
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Lehti: Jordan Hendersonin ja Ajaxin tiet eroavat