Brittilehti: Kilpailija haluaa lainata Chelseassa vähälle vastuulle jääneen maajoukkuepelaajan
Kuva: Getty Images
Newcastle United on Telegraphin mukaan hyvin halukas lainaamaan Olivier Giroud’n Chelseasta loppukauden ajaksi. Seuralle on kuitenkin ilmoitettu Chelsean toimesta, ettei sopimus onnistu, ellei Chelsea saa hankittua toista hyökkääjää tammikuussa.
Giroud on jäänyt vähälle vastuulle lontoolaisjoukkueessa, kun manageri Frank Lampard on luottanut Tammy Abrahamiin. Ranskan maajoukkuekärki Giroud onkin halukas lähtemään, jotta varmistaisi paikkansa kesän EM-kisajoukkueessa peliajan myötä.
Telegraphin tietojen mukaan Newcastle otti Chelseaan yhteyttä asian tiimoilta viime viikolla ja tiedusteli Giroud’n tilannetta. Chelsea ilmoitti silloin, ettei siirto tällä hetkellä onnistu.
Giroud’n on ymmärretty olevan avoin siirtoidealle. 33-vuotias ei ole Newcastlen ainoa vaihtoehto, mutta yksi potentiaalisimmista sellaisista.
Newcastlen manageri Steve Bruce haluaa kilpailua pettymyksen tuottaneelle ennätyshankinnalle Joelintonille, joka siirtyi seuraan kesällä Hoffenheimista ja on tehnyt Valioliigassa vain yhden maalin – senkin syyskuussa.
Newcastle on tiedustellut myös toisen Chelsean hyökkääjän Michy Batshuayin tilannetta, mutta Chelsea on vastannut samoin kuin Giroud’n kohdalla.
LUE MYÖS:
- Saudi-fanit pilkkasivat kuollutta Diogo Jotaa – kova rangaistus napsahti
- KuPS hankki ”tulevaisuuden pelaajan” Gambiasta
- 6-0! HJK murskavoittoon UEFA Youth Leaguessa
- Tammela täyttymässä Pikkuhuuhkajien Espanja-otteluun – Mika Lehkosuo: ”Olisihan se mageeta”
- Expressen: Djurgårdenin tähtipelaaja herätti Barcelonan kiinnostuksen
- Paikallismedia: Positiivisia uutisia polvivamman saaneesta Naatan Skytästä
- Jacob Friis kertoi mielipiteensä Leo Wallan MLS-siirrosta
- Haastattelu: Joona Veteli siirtyi HJK:hon voittaakseen Veikkausliigan mestaruuden
- Haastattelu: Jacob Friis perusteli pelaajavalintojaan – tästä syystä huippulupauksia jäi ulos
- Pikkuhuuhkajilla nimekäs kokoonpano U21-EM-karsintoja varten
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Viimeinen tanssi: Lionel Messi nähdään Argentiinan paidassa vielä kerran
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Pikkuhuuhkajilla nimekäs kokoonpano U21-EM-karsintoja varten
- Haastattelu: Jacob Friis perusteli pelaajavalintojaan – tästä syystä huippulupauksia jäi ulos
- Huuhkajat nimesi kokoonpanonsa Nations League -otteluihin – yllättäviä nimiä ulkona