Cristiano Ronaldo saavutti järjettömän rajapyykin – tällä kertaa somessa

Viisinkertainen Ballon d’Orin voittaja ja Juventuksen portugalilaistähti Cristiano Ronaldo on maailman ensimmäinen ihminen, joka on ylittänyt 200 miljoonan seuraajan rajan kuvapalvelu Instagramissa.
Ronaldo, 34, jää seuraajamäärässä toiseksi vain Instagramin omalle tilille, jolla on palvelussa 330 miljoonaa seuraajaa. Hän on maailman seuratuin ihminen myös yhteisöpalvelu Facebookissa, jossa hänellä on 122 miljoonaa seuraajaa (tykkäystä).
Business Insider uutisoi viime syksynä mediayhtiö Hopper HQ:n tutkimuksen pohjalta, että Ronaldo tienaa nykyään enemmän maksetuilla Instagram-julkaisuilla kuin jalkapallon pelaamisella.
Ronaldon kerrottiin saavan vuodessa noin 43,4 miljoonaa euroa sponsoroiduista Instagram-julkaisuista. Goalin mukaan hänen vuosipalkkansa Juventuksessa on noin 30,9 miljoonaa euroa.
– Yhtiöt maksavat lähes miljoona dollaria julkaisuista, jotta ne tavoittavat hänen mielipuolisen seuraajamääränsä, kommentoi Hopper HQ:n markkinointijohtaja Business Insiderille.
Näytä tämä julkaisu Instagramissa.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä