EM-kisakuume nousee myös seurakunnissa – kirkon edustalle istutettiin ”toivon kanerva”
Kuva: Juha Tamminen
Eilen maanantaina ensi kesän EM-kisojen alkuun oli aikaa 150 päivää. Kisakuume nousee luonnollisesti Suomessakin, kun Huuhkajat valmistautuu historialliseen ensimmäiseen arvoturnaukseensa.
Mitään ei haluta jättää sattuman varaan myöskään seurakunnissa. Helsinkiläinen Haagan seurakunta huomioi merkkipäivän istuttamalla Haagan kirkon edustalle ”toivon kanervan”. Kylvöpuuhissa olivat seurakunnan kolme pappia asianmukaisesti Suomen väreihin sonnustautuneina, ja saatteeksi luettiin psalmi kylvön siunaamisesta.
Tämän jutun kirjoitushetkeen mennessä Haagan seurakunnan Twitter-video oli saanut 161 tykkäystä ja sitä oli jaettu 28 kertaa. Tempaus vaikuttaa siis onnistuneelta.
Kirkkoherra Heikki Nenonen kertoi kanervan taustoista tarkemmin Kirkko ja Kaupunki-lehdelle. Jutun voi lukea täältä.
– Istutimme toivon kanervan. Kanerva viittaa tietenkin Suomen maajoukkueen valmentajaan Markku ”Rive” Kanervaan, Nenonen selvitti.
– Kanerva on talvikasvi ja selviää hyvin näissä olosuhteissa. Rive Kanerva on kansallinen uuden toivon symboli.
Koko pappitrio on kovan luokan jalkapalloihmisiä, joten EM-kisakuumetta ei kasvatettu sattumalta.
– Idean isä on seurakunnan uusi pappi Pyry Paananen. Hän on futismiehiä henkeen ja vereen samoin kuin minä ja rippikoulupappi Miika Kolari, joka innostui asiasta.
Nenonen kertoo, että kevään aikana saatetaan järjestää ”kanervaliveä”, ja yksi tavoite voisi olla tuoda jossain vaiheessa paikalle myös elävä pukki, luonnollisesti Teemu Pukkiin viitaten.
[readmore from=Huuhkajat]
Helsinkiläisissä seurakunnissa jalkapallo on kovassa huudossa, sillä Paavalin seurakunta järjesti kirkkoherransa Kari Kanalan ideoimana ”futiskirkon”, jossa saattoi seurata Suomen ratkaisevaa karsintapeliä Liechtensteinia vastaan marraskuussa. Nenonen myönsikin ilmeisesti pilke silmäkulmassa käynnissä olevan ”kilpavarustelun”.
– Jos on, se on hyvin positiivinen kilpa. Enemmänkin buustaamme toisiamme, kirkkoherra vastasi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Rennesin manageri syyttää Arsenalin lainapelaajaa Ethan Nwaneria ”hyökkäyksestä” Glen Kamaraa vastaan
- Fabrizio Romano: Kolumbialaistähti James Rodríguez siirtyy MLS:ään
- Eveliina Summanen saavutti hienon rajapyykin Tottenhamissa – ”Tämä merkitsee paljon”
- Ilveksen tuplauutinen: testipelaaja ulos ja puolustajalupaus lainalle
- Italialaisseurat olivat Martin Kirilovin perässä – HJK voitti kisan: ”Halusin päästä pelaamaan miesten pelejä”
- HJK:n UEFA Youth Leaguen neljännesvälierävastustaja selvillä
- Haastattelu: Ayo Obileye kertoi miksi palasi Veikkausliigaan
- Real Madridille paha isku Mestarien liigassa – tähtipelaaja sivuun molemmista Benfica-peleistä
- Virallista: Lassi Lappalainen palaa Veikkausliigaan
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin
- Jesse Joronen kerää kehuja Italiassa: ”Palermo on tehnyt loistavan hankinnan”
- Haastattelu: Ayo Obileye kertoi miksi palasi Veikkausliigaan
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin
- HJK:n UEFA Youth Leaguen neljännesvälierävastustaja selvillä
- Real Madridille paha isku Mestarien liigassa – tähtipelaaja sivuun molemmista Benfica-peleistä
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- Virallista: Lassi Lappalainen palaa Veikkausliigaan
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Italialaisseurat olivat Martin Kirilovin perässä – HJK voitti kisan: ”Halusin päästä pelaamaan miesten pelejä”
- Ilveksen tuplauutinen: testipelaaja ulos ja puolustajalupaus lainalle