Roman Eremenko mokasi pilkun ja tykitti upean maalin Venäjän liigan trillerissä
Kuva: Getty Images
Suomen A-maajoukkueessa 73 kertaa esiintynyt keskikenttäpelaaja Roman Eremenko teki maanantaina maalin, kun hänen edustamansa FK Rostov voitti hänen entisen seuransa TsSKA Moskovan Venäjän liigan trillerissä maalein 3-2.
Eremenko, 32, edusti TsSKAA vuosina 2014-2017 ja pelasi Moskovan suurseurassa 80 ottelua voittaen Venäjän pääsarjamestaruuden toisella kaudellaan.
Maanantaina hän mokasi 22. minuutilla rangaistuspotkun, mutta kymmenisen minuuttia myöhemmin suomalaisen jalasta lähti upea laukaus, jolle TsSKA:n maalivahti Igor Akinfejev ei voinut mitään.
Jos video ei näy, voit katsoa sen täältä. Moskovalaisten puolustaja Ilzat Akhmetov sai pilkkua edeltäneestä tilanteesta punaisen kortin, kun hän repi alimpana pelaajana Rostovin Eldor Shomurodovin kumoon. TsSKA sai ottelussa toisenkin suoran punaisen kortin, kun Vadim Karpov taklasi takaapäin Ivelin Popovia. Rostov sai tilanteesta ottelun toisen pilkkunsa, mutta Eremenkon sijasta pallon toimitti verkkoon Popov itse. Kaikkiaan ottelussa nähtiin kymmenen varoitusta ja kaksi punaista korttia. TsSKA sai mahdollisuuden tasoittaa ottelun 86. minuutilla, mutta Fedor Chalov ampui rangaistuspotkunsa tolppaan. Eremenko on pelannut 16 ottelua tämän kauden Venäjän liigassa, tehnyt viisi osumaa ja antanut kolme maalisyöttöä. Suomen A-maajoukkueessa Eremenko on nähty viimeksi kentällä syyskuussa 2016. Hän sai samana syksynä kahden vuoden pelikiellon kärähdettyään kokaiinista, mutta häntä ei ole vielä nähty Huuhkajissa pannansa jälkeen. LUE MYÖS:
- IL: Näin Markku Kanerva kommentoi Roman Eremenkon mahdollista nostamista kisakoneeseen
- Peliyhtiö: Niklas Moisander ja Roman Eremenko todennäköisimmät palaajat Huuhkajiin – EM-kisojen ennakkosuosikin viitta repaleisen Englannin ylle
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Brasilian MM-kisapelaajan siirto kaatui – nyt tuli uusi käänne
- Isokokoinen maalivahti Veikkausliigaan
- Tutkimuskeskus: Ilveksen puolustajalupaus valmis isompiin ympyröihin
- Idiotismia vai oikeusmurha? Konferenssiliigassa nähtiin kummallinen rankkarituomio
- Manchester United Suomeen – tässä joukkue
- Brittiparlamentaarikko vaatii: Liuta Argentiinan pelaajia ulos MM-finaalista
- Englannin pukukopissa eripuraa – syyttävä sormi osoittaa Thomas Tuchelia
- FIFA teki suuren päätöksen – MM-tuomari liikuttui kyyneliin
- Barcelonan puheenjohtajalta yllättävä ehto Espanjan MM-kullalle – kaikki riippuu tästä
- Mykistävä totuus paljastui – näin Lionel Messi ja Lamine Yamal kohtasivat ensi kertaa
- Jättipäätös julki – Thomas Tuchelin kohtalo ratkesi
- Maajoukkuepelaaja poistuu toistamiseen SJK:sta
- Marcus Forss harjoittelee Mestaruussarja-seuran kanssa: ”Katsomme, miten asiat kehittyvät”
- FC Inter ylsi urotekoon eurokentillä – seuraavaksi vastaan asettuu turkkilaisseura
- BBC: MM-kisojen finaalia varjostaa ikävä huoli
- LIVESEURANTA: Argentiinalta uskomaton temppu! Trillerissä nousu MM-finaaliin
- FIFA teki suuren päätöksen – MM-tuomari liikuttui kyyneliin
- Lionel Messi Espanjasta ennen MM-finaalia: ”Moni heistä pelaa seurassa, jota rakastan”
- Toimittaja: Robert Taylor löysi uuden seuran
- Virallista: Niklas Pyyhtiä lainalle Serie B:hen – teki jatkosopimuksen Bolognan kanssa