Bayern München kiireinen koronatauonkin aikana – seuraikonille jatkosopimus

Bundesliigaa johtava Bayern München ilmoittaa kotisivuillaan solmineensa luottohyökkääjänsä Thomas Müllerin kanssa vuoteen 2023 ulottuvan jatkosopimuksen. Müllerin vanha sopimus olisi päättynyt vuonna 2021, joten sitä jatkettiin nyt kahdella vuodella.
Müller on Baijerin osavaltion omia poikia, ja hän siirtyi Bayern Münchenin organisaatioon kotiseurastaan TSV Pählistä jo 10-vuotiaana. Edustusjoukkueeseen hän on kuulunut yhtäjaksoisesti jo vuodesta 2009. Kaikkiaan 521 Bayernin paidassa pelaamassaan ottelussa Müller on tehnyt 195 maalia ja syöttänyt 186.
– Olen onnellinen, että pääsimme Thomasin kanssa sopuun. Thomas on meille erityinen pelaaja, seuran keulakuva ja johtava pelaaja, joka on saavuttanut Bayernissa todella paljon, seuran urheilujohtaja Hasan Salihamidzic kommentoi tiedotteessa.
– Me tiedämme, mitä Thomasilta saamme, ja Thomas tietää, mitä Bayernilta saa. Kaikki natsaa emmekä tarvinneet pitkiä keskusteluja.
Thomas Müllerin jatkosopimuksen yhteydessä otettu poseerauskuva on jälkipolville hyvä muistutus koronapandemia-ajasta. Kuvassa ei kätellä, kaulailla tai olla edes vierekkäin, vaan Müllerin, Salihamidzicin ja Oliver Kahnin välillä on asianmukainen muutaman metrin turvaväli.
Müllerin saavutukset ovat komeaa luettavaa. Hän on voittanut Bayernissa kahdeksan kertaa Bundesliigan, viisi kertaa Saksan Cupin sekä vuonna 2013 Mestarien liigan. Lisäksi hän on vuoden 2014 maailmanmestari sekä vuoden 2010 MM-kisojen maalikuningas. Tällä kaudella Müller on tehnyt kymmenen maalia ja syöttänyt peräti 18. Tehojen valossa meneillään on yksi Müllerin uran parhaista kausista.
– Ykkösvaihtoehtoni oli tehdä Bayernin kanssa jatkosopimus – ja seura näki asian samoin, Müller kommentoi.
– Olen ollut elämästäni yli kaksi kolmasosaa FC Bayernissa. En voi sanoa, että minä olen seuran mukana tai seura minun mukanani, vaan me kamppailemme toistemme puolesta.
[readmore from=Müller-Thomas]
– Tämä seura ei ole minulle mikä tahansa työnantaja, vaan intohimoni. Olen iloinen, että olen täällä kaksi vuotta pidempään ja tulen antamaan sekä kentällä että kentän ulkopuolella kaikkeni.
Vaikka Müller on vasta 30-vuotias, pudotti Saksan maajoukkueen päävalmentaja Joachim Löw hänet maajoukkueesta vuoden 2018 MM-kisojen jälkeen. Vahva kausi on nostattanut spekulaatioita Müllerin paluusta. Erityisesti hänen comebackiaan on odoteltu Tokion olympialaisissa, joita siirrettiin koronaviruspandemian takia vuodelle 2021. Müllerin nimi päätyi tiettävästi Saksan alustavalle pitkälle pelaajalistalle olympialaisiin.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Veikkausliigan sarjakärki jatkosopimukseen päävalmentajansa kanssa: ”Oli helppo päätös”
- Virallista: Jesse Joronen löysi uuden työnantajan
- KuPS sai kunnon selkäsaunan
- Italopodcast: Serie A -kausiennakko 4/5
- HJK sopimukseen brasilialaismaalivahdin kanssa
- Djurgårdenin urheilujohtaja: Matias Siltanen käy keskusteluja suuren eurooppalaisen seuran kanssa
- Toni Koskelan Kalmar järjesti hurjat maalijuhlat Ruotsin Cupissa – Anthony Olusanya maalinteossa
- Tšekkiläismedia: Kaan Kairinen herättää kiinnostusta Saksan Bundesliigassa
- Haastattelu: Sergio Almenara sai kesäkuussa odottamattoman puhelun – Mestarien liiga enää kahden pelin päässä: ”Tämä on Pohjoismaiden suurin seura”
- Oliver Antmanin Rangersin UCL-ilta päättyi pettymykseen – iso vuori kiivettävänä
- Djurgårdenin urheilujohtaja: Matias Siltanen käy keskusteluja suuren eurooppalaisen seuran kanssa
- Toni Koskelan Kalmar järjesti hurjat maalijuhlat Ruotsin Cupissa – Anthony Olusanya maalinteossa
- KuPS sai kunnon selkäsaunan
- Brittifutispodcast: Gyökeresin kammostartti – haukuttiin ylipainoiseksi
- Haastattelu: Sergio Almenara sai kesäkuussa odottamattoman puhelun – Mestarien liiga enää kahden pelin päässä: ”Tämä on Pohjoismaiden suurin seura”
- HJK sopimukseen brasilialaismaalivahdin kanssa
- Tšekkiläismedia: Kaan Kairinen herättää kiinnostusta Saksan Bundesliigassa
- Virallista: Jesse Joronen löysi uuden työnantajan
- Italopodcast: Serie A -kausiennakko 4/5
- Toimittaja: Luka Hyryläinen siirtymässä 2. Bundesliigaan