Jalkapalloilijoiden ja fanien pitkä odotus jatkuu – Tanskan ja Hollannin paluuaikataulusta lisätietoa
 
										Kuva: Juha Tamminen
					
		
		Lähes kaikki maailman jalkapallosarjat ovat olleet jo pian jo kuukauden päivät tauolla koronaviruspandemian vuoksi. Pikkuhiljaa ammattilaisseurat ovat kuitenkin palailemassa takaisin treenikentille, sillä muun muassa Bundesliigassa jo liki kaikkien joukkueiden pelaajat harjoittelevat viheriöllä omissa pienryhmissään.
Koronaviruskriisin synnyttämiä liikkumis- ja kokoontumisrajoituksia ollaan hiljalleen alkamassa purkaa esimerkiksi Norjassa, Tanskassa ja Itävallassa. Mitään varmaa tietoa siitä, millä aikataululla jalkapalloa voidaan taas pelata, ei ole, mutta suunnitelmia ja pohdintoja tehdään kaikkialla.
Lisätietoa on tihkunut viimeksi ainakin Tanskan Superliigan ja Hollannin Eredivisien osalta. Molemmat sarjat ovat suomalaisittainkin kiinnostavia siksi, että niissä pelaa myös Suomen A-maajoukkuepelaajia.
Tanskan pääministeri Mette Frederiksen ilmoitti maanantaina, että kymmenen hengen kokoontumisrajoituksia jatketaan edelleen toukokuun 10:nteen päivään saakka. Se merkitsee sitä, että vielä reiluun kuukauteen eivät seuratkaan palaa täysipainoisiin joukkueharjoituksiin.
– Tietysti pelaisimme mieluiten jalkapalloa jo heti pääsiäisen jälkeen. Siitä ei ole epäilystäkään! Aurinko paistaa, ruoho on vihreää ja me kaikki, jotka rakastamme jalkapalloa, olemme odottaneet kevätkauden alkua pitkään, jalkapalloliitto DBU:n varapuheenjohtaja Bent Clausen totesi liiton tiedotteessa Tipsbladetin mukaan.
– Pääministerin ilmoitus on kuitenkin selkeä. Rajoitukset ovat voimassa toukokuun 10:nteen päivään, ja se koskee luonnollisesti myös kaikkien jalkapalloseurojen jalkapallotoimintaa.
Tanskan hallituksen päätöksellä massatapahtumat on edelleen kielletty aina elokuun loppuun saakka. Niinpä sarjakin jatkuisi tyhjillä stadioneilla ilman katsojia. Superliigan aikaisin mahdollinen pelipäivä on nyt 15. toukokuuta. Vaihtoehtoisesti uutta starttia voidaan lykätä myös toukokuun 24:nteen tai 31:een päivään asti.
Myös Hollannissa on saatu aikataulusta lisätietoja. Vaikka sarjan kärkinelikosta löytyvät Ajax, PSV Eindhoven ja AZ Alkmaar ovatkin kannattaneet sarjan keskeyttämistä lopullisesti, aiotaan Hollannissa pelata taas kesäkuun puolivälissä. Hollannin jalkapalloliitto KVNB tiedotti asiasta seuroja tiistaina.
[readmore from=Koronavirus]
Sarjan jatkaminen edellyttää tosin myös lupaa terveysviranomaisilta ja maan hallitukselta. Myös Hollannissa pelattaisiin lähes varmasti ilman yleisöä.
Suunnitelman mukaan hollantilaisseurat voisivat aloittaa harjoittelun toukokuussa. Sarjaa on jäljellä kahdeksan kierrosta, ja mestaruus on määrä ratkaista heinäkuun loppuun mennessä.
Lähde: Transfermarkt
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Toni Koskelan Kalmarin nousu Allsvenskaniin saattaa varmistua jo lauantaina
- SJK:n jättänyt Murilo löysi uuden seuran
- Miika Nuutinen turhautui HJK:n peliesitykseen: ”Toisesta puoliajasta ei ole mitään positiivista sanottavaa”
- MTV: Tässä on KTP:n uusi päävalmentaja
- Ilves tarttui isoon tilaisuuteen
- Draamaa! Hurjia tapahtumia Veikkausliigan ratkaisukierroksilla
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Glen Kamaran valmentaja saa sittenkin pitää työpaikkansa
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- MTV: Tässä on KTP:n uusi päävalmentaja
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- SJK:n jättänyt Murilo löysi uuden seuran
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Tanskalaisten käytös Parkenilla paljastaa synkän todellisuuden Helmarien tappion taustalla
- Miika Nuutinen turhautui HJK:n peliesitykseen: ”Toisesta puoliajasta ei ole mitään positiivista sanottavaa”
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Ilves tarttui isoon tilaisuuteen
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			