Suomalaiskonkari muistelee kovalla kohulla eurofutiksen huipulle noussutta seuratulokasta: ”Halusi huipulle keinolla millä hyvänsä”
Kuva: Juha Tamminen
Saksan Bundesliigan ainoana suomalaisena voittanut Pekka Lagerblom edusti pitkällä Saksan-urallaan myös RB Leipzigia, joka pelasi hänen aikanaan kaudella 2011-12 Saksan neljännellä sarjatasolla.
Lagerblom kertoo tuosta kaudesta Suplan Week of Football -podcastissa.
– Arvopohja, joka kuvastuu seuran toimintaperiaatteena edelleen, on se, että he halusivat jo silloin huipulle oikeastaan keinolla millä hyvänsä. Muistuu mieleeni tarina, kun olimme käymässä Salzburgissa Red Bullin pääpaikassa. Seuran omistaja Dietmar Mateschitz tuli tapaamaan meitä ja seuran toimihenkilöitä. Juttelimme niitä näitä ja hän kertoi, että hän haluaa Bundesliigaan ja Mestareiden liigaan ja voittaa ne. Hän ei kaihda keinoja. Jos menee kymmenen vuotta ja hän joutuu ostamaan kymmenen uutta joukkuetta, niin hän sen tekee, hän muistelee.
Leipzig on tällä hetkellä seisahduksissa olevan Bundesliigan kolmantena.
– Siitä on kymmenen vuotta ja pelaajia on mennyt ovista ja ikkunoista. Siinä mielessä vaihtuvuuttakin on ollut. Teot ja menestys puhuvat puolestaan, kun menestystä on tullut, Lagerblom sanoo.
Lahtelaisen futiskoulun kasvatti muistaa, että seurassa toimittiin myös alemmilla sarjatasoilla erinomaisissa olosuhteissa.
– Silloin seura oli nuori. Se oli juuri perustettu ja oli ottanut paikallisen lähiseuran paikan viidenneltä tasolta ja tehnyt nousun. Seura oli alkutaipaleellaan. Puitteet pyrittiin rakentamaan niin hyviksi kuin mahdollista. Meillä oli lämmitettävät nurmikentät ja pelasimme neljännellä tasolla. Kertoi siitä, mihin seuran suunta oli menossa ja miten suurella sydämellä he panostivat ja tekivät asioita. Se oli antoisaa ja todella mielenkiintoista olla mukana.
Bundesliigan jatko saatetaan nähdä jo ensi viikolla. Sarjaa televisioi Suomessa Viasat. Tällä viikolla Viasat näyttää viime vuosien Saksan cupin finaaleja, joissa nähdään keskiviikkona ja torstaina kentällä myös Lukas Hradecky.
Lagerblomin haastattelu on kuunneltavissa Suplassa.
LUE MYÖS:
- Vincent Kompany kiidätetty sairaalaan – sairauskohtaus harjoitusten jälkeen
- PSG:n ottelu on siirretty – toinen jättiottelu vaarassa?
- André Onanasta ikäviä uutisia – Trabzonsporin pomo kertoi tilanteesta
- AS: Entinen Huuhkajat-hyökkääjä Riku Riski on palannut pelikentille
- Teemu Tainion valmennusura jatkuu Veikkausliigassa
- Yllätysilmoitus: Aasian jalkapalloliiton takki kääntyi täysin Gianni Infantinon suhteen
- Näkökulma: Teemu Pukin upea ura päättyy – yksi lupaus jäi lunastamatta, vai jäikö?
- Daniel Håkans epäonnistui Sunderlandia vastaan
- Torstaina tehtiin KuPSin kannalta murheellinen ennätys
- KuPS hävisi toistamiseen Konferenssiliigassa
- AS: Entinen Huuhkajat-hyökkääjä Riku Riski on palannut pelikentille
- Torstaina tehtiin KuPSin kannalta murheellinen ennätys
- Näkökulma: Teemu Pukin upea ura päättyy – yksi lupaus jäi lunastamatta, vai jäikö?
- Daniel Håkans epäonnistui Sunderlandia vastaan
- Uefa jyrähti – Kansojen liigan huippuottelu pelataan ilman yleisöä
- Jani Honkavaara puhui tulevaisuudestaan Djurgårdenissa
- Teemu Tainion valmennusura jatkuu Veikkausliigassa
- KuPS hävisi toistamiseen Konferenssiliigassa
- Trabzonsporille rajut seuraukset KuPS-ottelusta – Uefa mätkäisi sakot
- SuomiFutiksen tiedot: Keskikenttäpelaaja jää SJK:hon – allekirjoittaa pitkän sopimuksen