Manchester United koki täydellisen nöyryytyksen
Onko Michael Carrick vielä seuraavassa pelissä Manchester Unitedin päävalmentaja?
Tämä on kysymys, jota moni manchesterilaisseuran pelejä nähnyt nyt pohtinee.
Carrickin United vieraili keskiviikkona Mestarien liigan pelissä Comojärvellä, kun se haki voittoa italialaiselta Comolta.
Voitto ei tosin ollut lähelläkään. Como murskasi Unitedin maalein 4–1 ja oli ottelussa selvästi vastustajaansa parempi.
Pitkä putki
Manchester United taapertaa nyt jo seitsemän ottelun mittaisessa voitottomassa putkessa. Se on onnistunut voittamaan vain sarjanousija Ipswichin Valioliigassa elokuussa ja Mestarien liigassa azeriseura Sabah Bakun syyskuussa.
Peliesitys oli lannistuneen oloinen Italiassa. Kahdesti maalannut Nico Paz heilutti verkkoa jo toisella peliminuutilla.
Toisella puoliajalla Unitedin verkko soi kolme kertaa uudestaan ja Como karkasi neljän maalin johtoon. Osumista kaksi tuli Comon hyvällä yhteispelillä ja yksi oli Pazin nappaama riisto Carlos Baleban virheestä.
Kuvaavaa oli, ettei viime kauden tähti Bruno Fernandes saanut pelissä oikein mitään aikaiseksi ja näytti väsyneeltä ennen kuin hänet otettiin vaihtoon Joshua Zirkzeen tieltä neljän maalin tappioasemassa.
Juuri Zirkzee teki Unitedin ainoan maalin lisäajalla, mutta se oli laiha lohtu.
Manchester United pelaa seuraavaksi Old Traffordilla Bournemouthia vastaan viikonloppuna, mutta paine Carrickia kohtaan on nyt kova. Seurajohdon kärsivällisyys voi olla koetuksella, kun fanit pettyivät jälleen.
LUE MYÖS:
- Manchester United koki täydellisen nöyryytyksen
- PK-35 ja FF Jaro aloittivat liigakarsinnat – toiseen osaan jännittävästä asetelmasta
- Haastattelu: Tarjosiko HJK sinulle jatkosopimusta, Teemu Pukki?
- Mestarien liigan jättiottelu toi paljon murheita – tähtipelaajia sivuun pitkäksi aikaa
- Virallista: Ilves vahvisti maalivahtiosastoaan
- Haastattelu: Timo Zaal jättämässä TPS:n
- PSG:lle iso takaisku – tähtipelaaja loppukaudeksi sivuun pelikentiltä
- Cristiano Ronaldo epäonnistui
- Tiesitkö näitä asioita Teemu Pukista? – Viisi käännekohtaa uralta
- Tieto leviää: MLS-liigan sponsori takoi rahaa joukkoraiskauksen kustannuksella
- KuPSin europelissä tehdään todennäköisesti historiaa
- Valioliiga muisteli Teemu Pukkia
- Maailman parhaat joukkueet ottivat yhteen Mestarien liigassa – PSG:n ja Barcelonan trillerissä tähtipelaajien loukkaantumisia
- Cristiano Ronaldo epäonnistui
- ”Maradona” ison maajoukkueen päävalmentajaksi
- Otso Liimatta kertoi mielipiteensä Halmstad-lainastaan: ”En sitten tiedä, kuinka hyvä ratkaisu se oli heiltä”
- Sisäpiirilähteet: Kohulupaus saa erityiskohtelua PSG:ssä – syyksi esitetään suhteita
- PSG:lle iso takaisku – tähtipelaaja loppukaudeksi sivuun pelikentiltä
- Romano: Cristiano Ronaldo sai tuomionsa Portugalin jalkapalloliitolta
- Haastattelu: Toni Korkeakunnas kertoo, mikä teki uransa lopettavasta Teemu Pukista niin erityisen pelaajan