IL: Tim Sparv muisteli pitkää maajoukkueuraansa: ”Se harmittaa vieläkin”

33-vuotias Huuhkajien kapteeni Tim Sparv on kuulunut Suomen maajoukkueisiin käytännössä jo yli puolet elämästään. Sparv pelasi jo Suomen alle 15-vuotiaiden maajoukkueessa huhtikuussa 2002, kuului runkomiehistöön niin U17-, U19- kuin U21-maajoukkueissakin ja debytoi aikuisten maajoukkueessa 21-vuotiaana. Nyt keskikenttäpelaajalla on pelattuna 74 A-maaottelua. Yhteensä maaotteluita on 140.
Aikuisten arvokisadebyytti lykkääntyi harmillisesti vuodella, kun koronaviruspandemia siirsi kesän 2020 EM-kisat ensi vuoteen. Sparvin ei kuitenkaan tarvitse suurempia jännittää, sillä hän on yksi monista Huuhkajien pelaajista, jotka pelasivat jo alle 21-vuotiaiden EM-kisoissa Ruotsissa vuonna 2009. Tuolloinkin Sparv oli Suomen joukkueen kapteeni.
- Kukaan ei uskonut, että päästään näin pitkälle. Oli uskomaton saavutus, että oltiin kahdeksan parhaan joukossa Euroopassa, Sparv muistelee Iltalehden haastattelussa.
Sparv teki EM-kisoissa Suomen ainoan maalin, rangaistuspotkusta Joe Hartin taakse avausottelussa Englantia vastaan. Englanti kuitenkin voitti pelin Micah Richardsin maalilla 2-1. Myöhemmin Suomi sai taipua vielä Saksalle ja Espanjalle.
- Ensimmäisessä ottelussa meillä oli loistava sauma, Sparv muistelee.
- (Toisella puoliajalla) Englannilla oli kulmapotku. Minun vastuullani oli Micah Richards. Se harmittaa vielä tänäänkin.
Pitkä matka eri maajoukkueissa huipentui viime marraskuussa Helsingissä pelattuun Liechtenstein-otteluun, joka sinetöi Suomen EM-kisapaikan.
- Istuttiin saunassa ja oltiin nostalgisia. Mietittiin, mitä oli tapahtunut uran aikana maajoukkueessa, Sparv muistelee juhlapäivän iltaa.
- Se oli hieno hetki. Ollaan oltu yhdessä niin paljon, reissattu ja hävitty yhdessä. Nyt oli sellainen hetki, mistä voidaan nauttia ja ymmärtää, kuinka paljon jalkapallo merkitsee meille.
EM-kisojen siirtäminen luonnollisesti harmittaa Sparviakin, mutta sille asialle eivät pelaajat mahtaneet mitään.
- Urheilullisesti se totta kai harmittaa, koska meillä oli hyvä momentum ja flow, ja tulokset ovat olleet hyviä, ja itseluottamus joukkueessa.
- Olisi ollut kiva mennä heti haastamaan kovia maita, mutta otin päätöksen aika rauhallisesti. Se on jollain tavalla iso porkkana edessä. Toivottavasti käytämme tämän ajan viisaasti ja rakennamme joukkuetta niin, että ollaan vielä valmiimpia ensi kesänä, Sparv toivoo.
Tanskan Superliigassa valmistaudutaan hiljalleen kauden jatkamiseen koronavirusepidemiahuipun jo taituttua. Sarjaa selvällä erolla johtava Sparvin FC Midtjylland harjoittelee pienryhmissä 4-5 kertaa viikossa.
– Se on toiminut erittäin hyvin. On tärkeää henkisesti, että pääsee ulos koskemaan palloa, Sparv kertoo.
Konkarin sopimus Midtjyllandin kanssa päättyy tähän kauteen, eikä jatkosta ole vielä päätöstä tehty. Sparv antaa ymmärtää, että seura saattaa vaihtua.
- On iso kysymys, mitä haluaisin tehdä, ja millaisia vaihtoehtoja minulla on. Nämä kuusi vuotta Tanskassa ovat olleet erittäin menestyksekkäitä. Olen viihtynyt tosi hyvin täällä seurassa.
- Tiedän, että minulla on ehkä kaksi kolme vuotta jäljellä tällä tasolla. On ehkä hyvä ajankohta löytää uusi seura ja saada uusia kokemuksia.
Noiden muutaman vuoden jälkeenkin Sparv nähtäneen edelleen jalkapallon parissa, sillä hän suorittaa parhaillaan Uefa B -valmentajakurssia.
– Jalkapallo on maailman paras työ. Haluan valmentaa peliuran jälkeen, Sparv ilmoittaa.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Haastattelu: Lukas Hradecky sopeutui nopeasti uuteen ympäristöön – kertoi mielipiteensä Huuhkajien otteista: ”Paljon tuli kritiikkiä, mutta…”
- Éric Abidalista levisi karmeita väitteitä – kumosi huhut
- Brittifutispodcast: Onko Pep Guardiola keksinyt Kevin De Bruynelle korvaajan?
- Axel Kouamen AIK-debyytti meni penkin alle: ”Todennäköisesti harjoittelemme vähän kovempaa…”
- Joel Pohjanpalo iski kaksi maalia – Palermo-luotsi Filippo Inzaghi: ”Ei pidä ylireagoida, mutta…”
- Huuhkajien Adam Ståhl iski kaksi maalia derbyssä – teki suuren palveluksen entiselle seuralleen: ”Uskon heidän voittavan mestaruuden”
- Lamine Yamal loukkaantui – Barcelona-luotsilta palautetta Espanjan maajoukkueelle
- Kai Meriluoto paukutti hattutempun – Adam Ståhlille kaksi maalia Tukholman derbyssä
- Ilves laittoi maalijuhlat pystyyn – KuPS:n Kreidlilla todella vaikea ilta
- Tähtipelaaja naureskeli vastustajan voittomaalin aikana – valmentajalta yllättävä reaktio
- Joel Pohjanpalo iski kaksi maalia – Palermo-luotsi Filippo Inzaghi: ”Ei pidä ylireagoida, mutta…”
- Axel Kouamen AIK-debyytti meni penkin alle: ”Todennäköisesti harjoittelemme vähän kovempaa…”
- Kai Meriluoto paukutti hattutempun – Adam Ståhlille kaksi maalia Tukholman derbyssä
- Tähtipelaaja naureskeli vastustajan voittomaalin aikana – valmentajalta yllättävä reaktio
- Huuhkajien Adam Ståhl iski kaksi maalia derbyssä – teki suuren palveluksen entiselle seuralleen: ”Uskon heidän voittavan mestaruuden”
- Lamine Yamal loukkaantui – Barcelona-luotsilta palautetta Espanjan maajoukkueelle
- AS Roma jättiveloissa – taloussääntöpaineet kasvavat
- Son Heung-min osui vain 52 sekunnin pelin jälkeen – silti vasta uran toiseksi nopein maali
- Ilves laittoi maalijuhlat pystyyn – KuPS:n Kreidlilla todella vaikea ilta
- Éric Abidalista levisi karmeita väitteitä – kumosi huhut