Manchester Cityn tähti epäröi valioliigakauden jatkamista: ”Sukulaisiani on kuollut koronaan”
Kuva: Getty Images
Liki kaikkien jalkapallosarjojen tavoin myös Valioliiga on ollut pari kuukautta tauolla koronaviruspandemian vuoksi. Kauden mahdolliselle jatkamiselle ei ole vielä lyöty lukkoon päivämäärää, mutta toive konkretisoitui maanantaina hieman, kun Ison-Britannian hallitus näytti vihreää valoa ammattilaisurheilun mahdolliselle jatkamiselle kesäkuun 1. päivän jälkeen.
ESPN:n mukaan monet valioliigapelaajista kuitenkin vastustavat jalkapalloilun jatkamista koronakriisin aikana. Muun muassa Newcastlen Danny Rose kritisoi hallituksen ehdotusta ja kutsui ajatusta kauden jatkamisesta ”vitsiksi”. Tunnettujen epäilijöiden joukkoon liittyi myös Manchester Cityn tähtihyökkääjä Raheem Sterling.
– Tiesin tilanteen olevan vakava, kun jalkapallo peruttiin, Sterling sanoi YouTube-kanavallaan.
– En väitä jalkapallon olevan maailman tärkein asia, mutta kun jalkapallotapahtuma tai Valioliiga perutaan, sitä käsittää kyseessä olevan massiivinen juttu. Tämä on jotain, jollaista en ollut koskaan ennen nähnyt.
Sterling paljasti samalla, että hänen sukulaisiaankin on joutunut COVID-19:n uhriksi.
– Ystävieni isoäitejä on kuollut tautiin, ja myös omia sukulaisiani on kuollut. Meidän täytyy olla viisaita ja pitää huolta itsestämme ja lähimmäisistämme.
– Kun paluun hetki koittaa, se ei saa tapahtua vain jalkapalloilullisista syistä. Sen pitää olla turvallista meille jalkapalloilijoille, ja myös kaikille lääkintäalan työntekijöille ja tuomareille.
– En tiedä, miten se onnistuu. Kunhan ihmisten ja pelaajien turvallisuus ja hyvinvointi taataan, sitten on oikea aika jatkaa. Siihen saakka olen… en ehkä peloissani, mutta varautunut. Mietin, mikä huonoin mahdollinen lopputulema voisi olla.
– Samaan aikaan, kun odotan sitä innolla ja haluan todella päästä pelaamaan, toivon todella, että kaikki on silloin hyvin.
[readmore from=Koronavirus]
Myös Sterlingin joukkuetoveri Sergio Agüero on ilmaissut huolensa aikeista jatkaa kautta. Manchester Cityn managerin Pep Guardiolan isoäiti puolestaan kuoli huhtikuussa koronavirukseen 82 vuoden ikäisenä.
Isossa-Britanniassa on rekisteröity yli 223 000 vahvistettua koronavirustartuntaa. Tauti on vaatinut maassa yli 32 000 ihmisen hengen. Koko maailmassa vain Yhdysvalloissa COVID-19-tautiin on kuollut enemmän ihmisiä kuin Isossa-Britanniassa.
Lähde: ESPN
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Maailman suurimman jalkapallostadionin rakennustyöt on aloitettu – operaatiolla hurja hintalappu
- Malediivien liigassa poikkeuksellisen härski temppu putoamisen välttämiseksi
- Chelsean naiset saivat uuden omistajan urheilumaailman huipulta
- Nyt on kova juttu – Benjamin Källman maalipörssin kärkeen!
- Ilveksen 18-vuotias lupaus vaihtaa seuraa
- Sarjanousija TPS vahvistuu HJK:n jättiläisellä
- Joel Pohjanpalo tehoili ja oli taas voiton takuumies – Jesse Joronen sai myös ylistystä
- Veikkausliiga-pelaaja on tilaston valossa lähellä Euroopan huippua
- Portugalin maajoukkuepelaaja: Cristiano Ronaldo joukkoineen saa epäreilua etua päättäjiltä – ”Jotkut asiat vain on käsikirjoitettu”
- KuPSille uusi hyökkääjä Ruotsista
- Malediivien liigassa poikkeuksellisen härski temppu putoamisen välttämiseksi
- Nyt on kova juttu – Benjamin Källman maalipörssin kärkeen!
- Maailman suurimman jalkapallostadionin rakennustyöt on aloitettu – operaatiolla hurja hintalappu
- Portugalin maajoukkuepelaaja: Cristiano Ronaldo joukkoineen saa epäreilua etua päättäjiltä – ”Jotkut asiat vain on käsikirjoitettu”
- Sarjanousija TPS vahvistuu HJK:n jättiläisellä
- Ilveksen 18-vuotias lupaus vaihtaa seuraa