Dortmund-pomo vahvisti avainpelaajan lähdön – Italiasta uutisia jo ensi viikolla?

© Kuva: Getty Images

Borussia Dortmundin avainpelaajia kaudella 2019-2020 on ehdottomasti ollut 21-vuotias laitapelaaja Achraf Hakimi. 28 ottelua Marokon A-maajoukkueessa pelannut Hakimi teki Dortmundille tällä kaudella Bundesliigassa viisi maalia ja syötti kymmenen. Mestarien liigassa maaleja syntyi puolestaan neljä, joista kaksi Internazionalea vastaan.

Juuri nyt näyttää siltä, että Hakimin pelit jatkuvatkin ensi kaudella Interissä. Vahvat huhut kertovat hänen siirtyvän ensi viikolla Serie A:han. Inter maksaa miehestä 40 miljoonaa euroa ja viisi miljoonaa menstykseen sidottuina bonuksina. Siirtosummaa ei kuitenkaan kuittaa Dortmund, vaan Real Madrid, joka lainasi Hakimin kahdeksi viime kaudeksi Saksaan.

Dortmundin urheilujohtaja Michael Zorc vahvisti jo ennen lauantaista Bundesliigan päätöskierrosta Skylle, että Hakimi lähtee seurasta. Real Madridin hintapyyntö nousi liikaa.

– Viime päivien aikana tilanne kehittyi, ja siirtosumma nousee vähän korkeammaksi. Jossain vaiheessa päätimme, ettemme halua, emmekä pysty olemaan mukana kisassa, Zorc myönsi suoraan.

Dortmundilla olisi ollut lainasopimuksen mukaan mahdollisuus vastata kilpailevan seuran tarjoukseen samalla summalla, mutta se luopui leikistä. Sport1:n mukaan Dortmund olisi maksanut Hakimista korkeintaan 20 miljoonaa, sillä koronakriisi vaikeuttaa seuran toimia siirtomarkkinoilla. Dortmund olisi mieluusti käynyt Realin kanssa kauppaa käyttäen pelaajia osamaksuna, mutta Real Madrid halusi pelkkää rahaa.

Hakimia voi hyvällä syyllä nimittää Dortmundin avainpelaajaksi, sillä hän on joukkueen tämän kauden peliaikakuningas. Hakimi pelasi 45 ottelussa, ja väliin jäi koko kauden aikana ainoastaan yksi sarjapeli varoitustilin täyttymisen takia.

KUPSILLA KUUMAT PAIKAT KOTONA – MARKKINA ON SEKAISIN KUIN SEINÄKELLO!