Kiinan maajoukkuepelaajat livahtivat yöllä baariin ja saivat pitkän pelikiellon
Kuva: Getty Images
Kiinan jalkapalloliitto on antanut puolen vuoden pelikiellon kuudelle alle 19-vuotiaiden maajoukkueen pelaajalle, jotka rikkoivat koronavirukseen liittyviä sääntöjä, kertoo AP.
Kyseiset pelaajat livistivät keskiyöllä maajoukkueen leiriltä ja lähtivät baariin. 35 pelaajan maajoukkueleiri alkoi Shanghaissa 17. toukokuuta ja päättyi eilen, lauantaina.
– Se oli vakava rikkomus joukkueen epidemiasääntöjä kohtaan ja sillä oli negatiivisia vaikutuksia koko joukkueeseen, kommentoi Kiinan jalkapalloliitto.
– He kaikki ymmärsivät, kuinka vakava tilanne tämä on. Tämä on tietysti menetys joukkueellemme ja tällä on vielä suurempi vaikutus pelaajiin itseensä, sanoi maajoukkueen päävalmentaja Cheng Yaodong.
Sääntöjä rikkoneet pelaajat saavat pelata seuraavan kerran vasta joulukuussa, ja heitä odottanee lisärangaistus myös omilta seurajoukkueiltaan. Kiinassa pelaajilla ei ole omaa virallista yhdistystä, joka ajaisi heidän etujaan. AP:n mukaan ei ole tiedossa, voivatko pelaajat tehdä valituksen pelikiellostaan.
Kiinan alle 19-vuotiaiden maajoukkue pelaa tällä kaudella maan kolmannella pääsarjatasolla valmistautukseen tuleviin olympialaisiin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin