Paul Scholes: Man United olisi voinut saavuttaa enemmänkin ilman Espanjan jalkapallomahteja – ”Jestas, miten hyviä he olivat!”
Kuva: Getty Images
Englannin A-maajoukkueen entinen keskikenttäpelaaja Paul Scholes edusti koko uransa Manchester Unitedia ja voitti seurassa yli 20 pokaalia.
Scholes, 45, on yksi menestyneimmistä englantilaisista jalkapalloilijoista ikinä, mutta hän kokee, että olisi voinut voittaa Unitedin kanssa kansainvälisellä tasolla vielä enemmän, jos hänen aikakaudellaan ei olisi ollut Pep Guardiolan valmentamaa Barcelonaa.
Guardiolan Barcelona kaatoi Unitedin kahdesti Mestarien liigan loppuottelussa, vuosina 2009 ja 2011.
– Me olimme oikeastaan aika epäonnekkaita. Olisimme voineet millä tahansa muulla aikakaudella voittaa Euroopan Cupin [Mestarien liigan] neljä, viisi tai kuusi kertaa, sanoi Scholes A Goal In One -podcastissa.
– Mutta mitä joukkueita silloin olikaan. Katsotaan vaikka Guardiolan Barcelonaa. Jestas, miten hyviä he olivat!
– Keskikentällä heillä oli Andrés Iniesta, Xavi, Sergio Busquets ja Lionel Messi. [Thierry] Henry pelasi vasemmalla. Toppareina Gerard Piqué ja Carles Puyol. Kerrassaan uskomaton joukkue. Se on epäilemättä paras joukkue, jota vastaan olen pelannut. Se on yksi kaikkien aikojen parhaista joukkueista.
Scholesille jäi ikäviä muistoja myös Real Madridista kaudelta 2002-03, jolloin espanjalaisjätti pudotti Unitedin Mestarien liigan puolivälierissä yhteismaalein 6-5.
– Jos kelataan vähän taaksepäin, niin mieleeni tulee Real Madrid. Meidät tuhottiin yhtenä vuotena Bernabeulla. Ensimmäinen peli päättyi 3-1, mutta mikä joukkue se olikaan. Se ei ole kaukana siitä Barcelonan joukkueesta.
– Heillä oli Brasilian Ronaldo, Zinédine Zidane, Luís Figo, [Fernando] Redondo oli uskomaton, Raúl, Roberto Carlos, [Fernando] Hierro, Iker Casillas maalissa. Heillä oli ihan naurettavan hyvä joukkue.
– Me pelasimme joitain älyttömiä joukkueita vastaan. Me pärjäsimme heitä vastaan ihan hyvin, mutta Barcelona oli juuri ja juuri parempi kuin se mahtava Real Madridin joukkue.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Lukas Hradecký nauratti mediaa – värikkäitä kentän ulkopuolisia hetkiä Teemu Pukin kanssa
- Merikarviaa pienempi maa lähellä MM-kisapaikkaa
- Malick Thiaw pelasi ensimmäisen kilpailullisen A-maaottelunsa Saksan paidassa
- Saksalle murskakritiikkiä: ”Järkyttävän avutonta ja sekasortoista”
- Ruotsi sai uuden mahdollisuuden MM-kisoihin
- Uhkaako taas katastrofi? Italian päävalmentaja vaatii sääntömuutosta
- Teemu Pukki julkaisi koskettavan kuvan: ”Kiitos”
- Haastattelu: Marius Söderbäck tähtää ulkomaille – ”Nyt pitäisi saada seuraava steppi otettua”
- Yksi maa varmisti MM-kisapaikkansa – näin Euroopassa pelattiin perjantaina
- Joel Pohjanpalo sanoi suoraan, mikä asia Huuhkajien nykyjoukkueen on opittava
- Ruotsi sai uuden mahdollisuuden MM-kisoihin
- Jacob Friis kertoi SuomiFutikselle, miksi nosti yhtäkkiä Ryan Mahutan suoraan avaukseen ja väärälle pelipaikalle
- Malick Thiaw pelasi ensimmäisen kilpailullisen A-maaottelunsa Saksan paidassa
- Joel Pohjanpalo sanoi suoraan, mikä asia Huuhkajien nykyjoukkueen on opittava
- Uhkaako taas katastrofi? Italian päävalmentaja vaatii sääntömuutosta
- Saksalle murskakritiikkiä: ”Järkyttävän avutonta ja sekasortoista”
- Yksi maa varmisti MM-kisapaikkansa – näin Euroopassa pelattiin perjantaina
- Näkökulma: Tuntematon ensikertalainen löi heti läpi Huuhkajissa – vieläpä väärällä pelipaikalla
- Haastattelu: Marius Söderbäck tähtää ulkomaille – ”Nyt pitäisi saada seuraava steppi otettua”
- Aftonbladet: Huuhkajien pelaajaa viedään Englannin Mestaruussarjaan