Ålands Radio: IFK Mariehamnin entiselle pelaajalle vaaditaan viiden vuoden vankeustuomiota
Syyttäjä vaatii entiselle IFK Mariehamnin jalkapalloilijalle peräti viiden vuoden vankeusrangaistusta. 25-vuotias pelaaja on ollut pidätettynä toukokuun alusta lähtien, ja hänen raiskausepäilyjään käsiteltiin oikeudessa eilen ja tänään.
Jalkapalloilijaa syytetään kahdesta törkeästä raiskauksesta, kahdesta pahoinpitelystä ja yhdestä lievästä pahoinpitelystä. Aiemmin häntä epäiltiin lisäksi yhdestä raiskauksesta.
– Jos vastaaja tuomitaan kaikista syytekohdista, olemme vaatineet viiden vuoden ehdotonta vankeusrangaistusta, jutussa syyttäjänä toimiva Roger Eriksson sanoi Ålands Radiolle (juttuun tästä linkistä).
Rikosepäilyt koskevat keväällä 2020 tapahtuneita tapahtumia. Henkilöt, jotka ovat kantajina epäilyissä kahdesta törkeästä raiskauksesta, kertoivat oikeudessa rikosten tapahtuneen ”raa’alla ja alentavalla tavalla”. Vastaajan väitetään pakottaneen heidät väkivalloin ja väkivallalla uhkailemalla – muun muassa kuristamalla – sekä oraaliseen että vaginaaliseen seksiin.
Epäilty on kiistänyt syyllistyneensä rikoksiin. Tuomio tapauksessa langetetaan 16. heinäkuuta.
IFK Mariehamn reagoi vakaviin rikosepäilyihin nopeasti ja purki pelaajan sopimuksen parin päivän sisällä. Seuran puheenjohtaja Dan Mikkola uskookin, ettei tilanne ole kovin suuresti vaikuttanut joukkueeseen.
– Luultavasti se ei vaikuttanut kovin paljon, sillä reagoimme niin nopeasti ja sopimus oli äkkiä purettu. Löysimme myös korvaavan pelaajan nopeasti, Mikkola totesi Svenska Ylen haastattelussa.
Sen Mikkola kuitenkin myöntää, ettei tapausta voinut luonnollisesti missään vaiheessa olankohautuksella sivuutta ja villaisella painaa.
– Tietysti hän on joukkuetoveri ja monien pelaajien henkilökohtainen ystävä. Se oli yllätys, shokki ja järkytys. Siitä ei ole epäilystäkään. Ammattiurheilija ei saa kuitenkaan antaa sellaisen vaikuttaa suorituksiin kentällä.
Mikkolan mukaan yhtä IFK Mariehamnin nykyisen joukkueen pelaajista on kuultu oikeudessa todistajana. Hän myös tunnustaa, että itsestäänselvästi tapauksesta on ollut seuralle myös mainehaittaa, vaikkeivat epäillyt rikokset jalkapallokentillä tapahtuneetkaan.
Seura keskustelee edelleen yhden pääsponsorinsa kanssa tapauksesta. Mikkolan näkemyksen mukaan sponsori on kuitenkin ollut tyytyväinen siihen, kuinka IFK Mariehamn seurana vakavan raiskausepäilyn käsitteli.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- ”Todellinen ammattilainen” – Bundesliigan jätti solmi tärkeän jatkosopimuksen
- Mitä ihmettä? Valioliigalle jopa seitsemän Mestarien liiga -paikkaa
- Cristiano Ronaldo ulkona maajoukkueesta – taustalla pitkittynyt syy
- Haastattelu: Senne Vits nauttii elämästään Pietarsaaressa
- Lisää muutoksia Huuhkajiin – odotettu debytantti
- Uusi luku suomalaisessa jalkapallohistoriassa – Eremenkon veljekset palaavat yhteen
- Veikkausliigan lähiöseura valmistautuu historialliseen kauteen – ”Joukkue on valmis”
- Tässä ovat Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan puolivälieräparit
- Iran: MM-kisoista uusi kanta
- Murskajaisia Mestarien liigassa – tässä ovat puolivälieräparit
- Lisää muutoksia Huuhkajiin – odotettu debytantti
- Uusi luku suomalaisessa jalkapallohistoriassa – Eremenkon veljekset palaavat yhteen
- Cristiano Ronaldo ulkona maajoukkueesta – taustalla pitkittynyt syy
- Haastattelu: Senne Vits nauttii elämästään Pietarsaaressa
- Tässä ovat Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan puolivälieräparit
- Veikkausliigan lähiöseura valmistautuu historialliseen kauteen – ”Joukkue on valmis”
- Iran: MM-kisoista uusi kanta
- Haastattelu: Álex Craninx löysi Oulunkylästä intohimoisen valmentajan – ”Jalkapallo on hänelle pakkomielle”
- Murskajaisia Mestarien liigassa – tässä ovat puolivälieräparit
- No nyt! Huuhkajista tuttu Diogo Tomas säväytti videolla – antoi todella erikoisen haastattelun