Ålands Radio: IFK Mariehamnin entiselle pelaajalle vaaditaan viiden vuoden vankeustuomiota
Syyttäjä vaatii entiselle IFK Mariehamnin jalkapalloilijalle peräti viiden vuoden vankeusrangaistusta. 25-vuotias pelaaja on ollut pidätettynä toukokuun alusta lähtien, ja hänen raiskausepäilyjään käsiteltiin oikeudessa eilen ja tänään.
Jalkapalloilijaa syytetään kahdesta törkeästä raiskauksesta, kahdesta pahoinpitelystä ja yhdestä lievästä pahoinpitelystä. Aiemmin häntä epäiltiin lisäksi yhdestä raiskauksesta.
– Jos vastaaja tuomitaan kaikista syytekohdista, olemme vaatineet viiden vuoden ehdotonta vankeusrangaistusta, jutussa syyttäjänä toimiva Roger Eriksson sanoi Ålands Radiolle (juttuun tästä linkistä).
Rikosepäilyt koskevat keväällä 2020 tapahtuneita tapahtumia. Henkilöt, jotka ovat kantajina epäilyissä kahdesta törkeästä raiskauksesta, kertoivat oikeudessa rikosten tapahtuneen ”raa’alla ja alentavalla tavalla”. Vastaajan väitetään pakottaneen heidät väkivalloin ja väkivallalla uhkailemalla – muun muassa kuristamalla – sekä oraaliseen että vaginaaliseen seksiin.
Epäilty on kiistänyt syyllistyneensä rikoksiin. Tuomio tapauksessa langetetaan 16. heinäkuuta.
IFK Mariehamn reagoi vakaviin rikosepäilyihin nopeasti ja purki pelaajan sopimuksen parin päivän sisällä. Seuran puheenjohtaja Dan Mikkola uskookin, ettei tilanne ole kovin suuresti vaikuttanut joukkueeseen.
– Luultavasti se ei vaikuttanut kovin paljon, sillä reagoimme niin nopeasti ja sopimus oli äkkiä purettu. Löysimme myös korvaavan pelaajan nopeasti, Mikkola totesi Svenska Ylen haastattelussa.
Sen Mikkola kuitenkin myöntää, ettei tapausta voinut luonnollisesti missään vaiheessa olankohautuksella sivuutta ja villaisella painaa.
– Tietysti hän on joukkuetoveri ja monien pelaajien henkilökohtainen ystävä. Se oli yllätys, shokki ja järkytys. Siitä ei ole epäilystäkään. Ammattiurheilija ei saa kuitenkaan antaa sellaisen vaikuttaa suorituksiin kentällä.
Mikkolan mukaan yhtä IFK Mariehamnin nykyisen joukkueen pelaajista on kuultu oikeudessa todistajana. Hän myös tunnustaa, että itsestäänselvästi tapauksesta on ollut seuralle myös mainehaittaa, vaikkeivat epäillyt rikokset jalkapallokentillä tapahtuneetkaan.
Seura keskustelee edelleen yhden pääsponsorinsa kanssa tapauksesta. Mikkolan näkemyksen mukaan sponsori on kuitenkin ollut tyytyväinen siihen, kuinka IFK Mariehamn seurana vakavan raiskausepäilyn käsitteli.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: Axel Vidjeskog poistuu ruotsalaisseurasta
- Expressen: AIK etsii uutta päävalmentajaa – tuttu nimi noussut keskusteluissa esiin
- Robin Lod on pian vapaa agentti – seurapomo: ”Haluaisimme pitää hänet, mutta…”
- Expressen: HJK:sta tuttu maalivahti herättää kiinnostusta Allsvenskanissa
- KuPS-tähti jättää seuran: ”Kaikki hyvät asiat päättyvät aikanaan”
- KuPSin päävalmentajanimitys kerää irvailua – ”Taitaa aueta pullo heti uudelleen”
- Fifan rauhanpalkinnon voittaja on lähellä sytyttää sodan
- Haastattelu: Petri Vuorinen kaipaa jatkuvuutta HJK:hon
- Luottopelaaja jättää HJK:n
- Virallista: Tässä on KuPSin uusi päävalmentaja
- Expressen: Tähän KuPSin ja ruotsalaisvalmentajan sopimusneuvottelut kaatuivat
- KuPSin päävalmentajanimitys kerää irvailua – ”Taitaa aueta pullo heti uudelleen”
- KuPS-tähti jättää seuran: ”Kaikki hyvät asiat päättyvät aikanaan”
- Haastattelu: Petri Vuorinen kaipaa jatkuvuutta HJK:hon
- Urheilujohtaja: Glen Kamara jättänee Rennesin tammikuussa
- Luottopelaaja jättää HJK:n
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- Fifan rauhanpalkinnon voittaja on lähellä sytyttää sodan
- Expressen: HJK:sta tuttu maalivahti herättää kiinnostusta Allsvenskanissa
- Virallista: Ilves teki jatkosopimuksen 17-vuotiaan huippulupauksensa kanssa