Bundesliigan ensi kauden alkamisen raamit selvillä – katsojien läsnäolo auki

Saksan Bundesliiga siinä ensimmäisenä onnistui. Se pelasi ensimmäisenä Euroopan merkittävistä talvisarjoista kautensa loppuun koronakeskeytyksestä huolimatta. Bundesliigassa pelit jatkuivat muita suursarjoja aiemmin, ja sarja pelattiin päätökseen jo viime viikonloppuna – tunnetusti ilman yleisöä.
Pelaamatta on enää kaksiosainen karsinta viimeistä pääsarjapaikasta ensi kaudelle. Karsinnassa ovat vastakkain Werder Bremen ja Heidenheim.
Koronakauden päätyttyä uutta kautta suunnitellaan jo. Liigaorganisaatio DFL:n toimitusjohtaja Christian Seifert vahvisti Weltin haastattelussa, että kausi 2020-2021 alkaa joko 11.9. tai 18.9. Siis monta viikkoa tavallista myöhemmin. Tämä johtuu tietysti siitä, että elokuu on vielä pyhitetty europeleille.
– Keskustelemme vielä (jalkapalloliitto) DFB:n kanssa, Seifert sanoi korostaen sitä, ettei lopullinen päätös uuden kauden startista ole vielä syntynyt.
Aikatauluun vaikuttaa muun muassa se, että tavallisesti Saksassa pelataan sarjan avauskierrosta edeltävänä viikonloppuna Saksan Cupin ensimmäinen varsinainen kierros. Lisäksi on mahdollista, että europeleissä elokuussa pelaavat joukkueet Bayern München, RB Leipzig, Wolfsburg ja Bayer Leverkusen aloittaisivat kautensa muita joukkueita myöhemmin.
– Näinä aikoina tarvitaan tiettyä joustavuutta. Se pätee niin kansallisiin liittoihin kuin seuroihinkin. Etsimme kaikille parasta ratkaisua, myös pelaajille, Seifert lisäsi.
[readmore from=Bundesliiga]
Bundesliigan halu olisi, että uuden kauden alkaessa katsomoihin voitaisiin päästää jo jonkin verran katsojia. Toistaiseksi on kuitenkin epävarmaa, onnistuuko se. Virallisesti Saksassa on kielletty massatapahtumat lokakuun loppuun asti, mutta joustaa kenties voitaisiin, jos Bundesliiga laatii tyydyttävän hygieniakonseptin ja esimerkiksi henkilökohtaisen lippujärjestelmän, jonka avulla jokainen katsoja olisi mahdollista jäljittää tarvittaessa jälkikäteen.
– On DFL:n tehtävä kehittää malli riittävän täsmälliselle hygieniakonseptille, Seifert korosti.
Lähde: Kicker
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Huuhkajat kaatoi Puolan sairauskohtauksen varjostamassa ottelussa – MM-unelma elää
- Huuhkajien MM-karsintaottelu keskeytettiin katsojan sairaskohtauksen vuoksi
- Naisten EM-kisat 2025
- Tässä on Huuhkajat Puolaa vastaan – pari muutosta Hollanti-otteluun
- Huuhkajien Arttu Hoskosella raskas päätöskausi Puolassa: ”Vuosi oli aika painajainen”
- Puolalle toinen jättimäinen takaisku ennen Huuhkajat-kohtaamista
- Valioliigassa sensaatiotempussa onnistunut valmentaja hylkäsi Italian A-maajoukkuepestin
- Ennakko MM-karsintaotteluun Suomi-Puola: Kuntopuntari, kommentit, ja mistä näet pelin
- Huuhkajien Jere Uronen kommentoi Robert Lewandowskin poissaoloa – Lukas Hradeckyn upealle merkkipaalulle kehuja: ”Täysin ansaittu”
- Haastattelu: Tanskan alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentaja Steffen Højer kiitteli vuolaasti Pikkuhuuhkajia
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Haastattelu: Tanskan alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentaja Steffen Højer kiitteli vuolaasti Pikkuhuuhkajia
- Ennakko MM-karsintaotteluun Suomi-Puola: Kuntopuntari, kommentit, ja mistä näet pelin
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Puolalle toinen jättimäinen takaisku ennen Huuhkajat-kohtaamista
- Valioliigassa sensaatiotempussa onnistunut valmentaja hylkäsi Italian A-maajoukkuepestin
- Huuhkajien Arttu Hoskosella raskas päätöskausi Puolassa: ”Vuosi oli aika painajainen”
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana