Jääkö Cristiano Ronaldon uskomaton ennätys historiaan? – Maailman kuumin pelaaja antoi pelin tasoitustakin
Kuva: Getty Images
Sanon sen suoraan. Jos Ballon d’Or-gaalaa ei olisi tältä vuodelta ensimmäistä kertaa palkinnon historiassa peruttu, olisi Kultainen pallo kuulunut tänä vuonna Bayern Münchenin puolalaishyökkääjä Robert Lewandowskille.
Maajoukkuejalkapalloilulle ei tarvitse koronavuonna painoarvoa antaa, sillä kaikki suurturnaukset peruttiin tältä vuodelta. Bayern Münchenin paidassa Lewandowski on sen sijaan tehnyt 46 ottelussa uskomattomat tehot: 55 maalia ja 10 maalisyöttöä.
Lewandowskin saldo 31 bundesliigaottelussa oli 34 maalia, jolla irtosi maalipörssin voitto täysin ylivoimaiseen tapaan. Yhdeksässä Mestarien liiga ottelussa hän on puolestaan tehnyt 15 maalia ja syöttänyt kuusi. Syöttötilastossa Lewandowski on kakkosena, yhden PSG:n Ángel Di Maríaa jäljessä, ja maalipörssin voiton hän on jo käytännössä ratkaissut edukseen.
Loppuottelussa puolalaisella on mahdollisuus nousta Mestarien liigan ennätysmieheksi. Kilpailun yhden kauden maaliennätys on 17, ja sitä pitää hallussaan Cristiano Ronaldo. Lewandowski siis nousisi kahdella maalilla portugalilaisen rinnalle, ja hattutempulla jopa ohi.
Cristiano Ronaldo teki 17 maalia Mestarien liigassa kaudella 2013-2014. Tuolloin hän kuitenkin pelasi 11 ottelua, kun Lewandowskille finaali on vasta kymmenes. Maksimimääräkin olisi ollut yksitoista, mutta yhden pelin (lohkovaiheen päätöskierroksen merkityksettömän Tottenham-pelin) Lewandowski katseli vaihtopenkiltä.
Koronavuoden takia puolivälierät ja välierät pelattiin poikkeuksellisesti yksiosaisina, joten parhaimmillaankin pelaajat pelaavat tällä kaudella vain 11 ottelua. Kun Cristiano Ronaldo teki kaudella 2015-2016 yhteensä 16 maalia, pelasi hän 12 peliä, ja 15 maalia tuoneella kaudella 2017-2018 kaikkiaan 13. Kukaan muu kuin Cristiano Ronaldo tai Robert Lewandowski ei ole tehnyt Mestarien liigassa yhden kauden aikana 15 maalia tai enempää.
Robert Lewandowski needs two goals in today's Champions League final to match Cristiano Ronaldo's all-time record of 17 goals in a single season
Robert Lewandowski came so close to winning the Champions League with Dortmund back in 2013.
He gets his second chance in a final today.
He gets his second chance in a final today.
Here's a fun fact:
Robert Lewandowski turned 32 on Friday, he was only 30 when the season began!
Robert Lewandowski turned 32 on Friday, he was only 30 when the season began!
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Yhdistelylaina: Hyvä tapa selkeyttää omaa taloutta
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa






