Saksalainen RB Leipzig eteni Mestarien liigan välierään kukistettuaan Atlético Madridin torstai-iltana maalein 2-1. Samalla RBL:n päävalmentajasta Julian Nagelsmannista tuli nuorin päävalmentaja, joka on johdattanut joukkueensa Mestarien liigan välieriin.

Leipzig on toki seuranakin nuori, sillä Red Bullin omistuksessa oleva seura perustettiin vasta 2009. Nousu on ollut huimaa. Reilussa kymmenessä vuodessa seura on noussut Saksan neljänneksi korkeimmalta sarjatasolta, Regionaligasta, Euroopan neljän parhaan joukkueen joukkoon.

Cristiano Ronaldoa ja Lionel Messiä nuorempi 33-vuotias Nagelsmann siirtyi Leipzigin peräsimeen viime kesänä. Saksan Bundesliigassa RBL sijoittui kolmanneksi ja nyt edessä on Mestarien liigan välierä PSG:n tähtisikermää vastaan.

Artikkeli jatkuu twiitin jälkeen.

ESPN FC

@ESPNFC
Julian Nagelsmann, 33, is the youngest manager ever to reach a Champions League semifinal.

He's younger than both Messi and Ronaldo 🤯

– Seura on kehittynyt nopeasti. Saavutimme nopeasti Bundesliigan ja nyt olemme selviytyneet Mestarien liigaan kolmesti. Ja olemme yhä mukana Mestarien liigassa. Kehitys on ollut nopeampaa kuin yleensä.

– Upea tunne seuran ja joukkueen puolesta. Valmentajana täytyy jo katsoa eteenpäin. Meidän täytyy valmistautua seuraavaan peliin. Meillä ei kauhean kauan ole aikaa juhlia, mutta ehkä otamme oluet hotellilla ja sitten keskitymme PSG:hen, Nagelsmann kertoi ottelun jälkeen Goalin mukaan.

Atléticon päävalmentaja Diego Simeone tunnusti ottelun jälkeen rehdisti Leipzigin paremmuuden. Ottelun tauolla Nagelsmann ja Simeone saivat pienen kahinan aikaiseksi, mutta taiston tauottua molempien valmentajien kunnioitus toisiaan kohtaan oli suurta.

– Simeone onnitteli minua jälkikäteen todella vilpittömästi. Hän sanoi, että se oli hieno peli ja ansaitsimme voiton. Tauolla meillä oli pieni kahina, mutta se ei ollut mitään vakavaa. Hän on uskomaton voittaja, joka haluaa voittaa jopa matkalla pukukoppiin. Mutta se ei ole huono asia. Haluan itse asiassa korostaa sitä, että hänen persoonansa valmentajana on mahtava. Kaikki on siis hyvin, Nagelsmann antoi ylistystä kollegalleen.

Nälkä kasvaa syödessä. Leipzig ei ole aiemmin ollut vastaavassa tilanteessa, mutta nöyristelemään se ei lähde. Nagelsmannilta kysyttiin suosiiko poikkeuksellinen yksiosainen jatkopelimalli Leipzigia, mutta Nagelsmann ei osannut vastata kysymykseen, koska hänellä ei ole kokemusta muusta.

PSG:n vaarallisuus on kuitenkin hyvin tiedossa.

– Meidän täytyy olla todella nopeita puolustuslinjassa. Siellä tulee tilanteita, joissa et voi puolustaa näitä kavereita vastaan yksinäsi. Atalanta yritti puolustaa mies miestä vastaan. Siinä joukkueessa on paljon tähtiä, eikä siitä tule helppoa, Nagelsmann totesi.

PSG:n ja RB Leipzigin välinen välierä pelataan ensi viikon tiistaina kello 22 Suomen aikaa.