TPS:n erottama Tommi Pikkarainen sai töitä Liettuasta – eurohaaste heti ovella, valmennuksessa myös suomalaispelaaja

TPS:stä vain neljän sarjakierroksen jälkeen potkut saanut Tommi Pikkarainen on löytänyt uuden työnantajan Suomen ulkopuolelta. Liettuan pääsarjaseura FK Riteriai tiedotti tiistaina palkanneensa Pikkaraisen edustusjoukkueensa uudeksi valmentajaksi.
Pikkarainen debytoi Riteriain valmentajana jo tiistaina Liettuan Cupin puolivälierissä. Suomalaisen valmentama joukkue eteni välieriin kaadettuaan toisen sarjatason Dainava Alytusin vieraissa maalein 0-2. Pikkarainen oli saapunut Liettuaan viime torstaina.
Riteriai on tällä hetkellä Liettuan kuuden joukkueen pääsarjassa viimeisenä saatuaan 14 ottelusta vain seitsemän pistettä. Viiden viime kauden aikana seura on sijoittunut sarjassa kolmen parhaan joukkoon (ensin kahdesti hopealla, sitten kolmesti pronssilla), joten Riteriai on tuttu näky myös eurokentiltä.
Vuoteen 2019 saakka seura tosin tunnettiin nimellä FK Trakai. Se vaihtoi nimensä ”Ritareiksi” helmikuussa 2019, kun seura muutti Trakain kaupungista pääkaupunki Vilnaan.
Pikkarainen pääsee uuden pestinsä myötä myös europeleihin. Seura oli FC Interin kanssa samassa arvontaryhmässä, mutta onnetar ei asetellut joukkueita vastakkain. Sen sijaan Riteriai kohtaa Eurooppa-liigan karsintojen ensimmäisellä kierroksella irlantilaisen Derry City FC:n. Ottelu pelataan Liettuassa 25. elokuuta.
Pikkaraisen valmennuksessa on myös yksi suomalaispelaaja, sillä Riteriaihin siirtyi kesäkuussa 23-vuotias suomalaistoppari Akseli Kalermo. Kalermo on pelannut Suomessa muun muassa AC Oulussa ja RoPS:ssa, ja pesti ulkomailla on hänelle jo uran neljäs. Aiemmin Kalermo on pelannut Ruotsissa, Italiassa ja Norjassa, ja nyt siis Liettuassa.
[readmore from=Pikkarainen-Tommi]
Poikamaajoukkueista tuttu Kalermo pelasi heinäkuussa kolmessa perättäisessä ottelussa täydet 90 minuuttia, mutta otti neljännessä punaisen kortin ja joutui pelikieltoon. Tiistaina pelatussa Pikkaraisen ensimmäisessä ottelussa hän huhki kentällä jälleen alusta loppuun.
Tommi Pikkarainen on valmentanut aiemmin Veikkausliigassa VPS:ää ja TPS:ää sekä toiminut Jarossa ja Interissä apulaisvalmentajana.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia