Irlannin huippupuolustaja toivoo pysäyttävänsä Teemu Pukin uudelleen: ”Olemme kohdanneet aiemminkin”

Irlannin ja Sheffield Unitedin keskuspuolustaja John Egan kohtaa taas Teemu Pukin, kun Norwich Cityn maalitykki johdattaa Huuhkajat irlantilaisten kimppuun sunnuntai-illan Nations League -ottelussa Dublinissa.
Egan ja Pukki ovat toisilleen tuttuja Englannin kentiltä, missä he ovat kohdanneet toisensa useampaan otteeseen sekä Valioliiga- että mestaruussarjatasolla. Pukki teki yhden maalin ja alusti toisen, kun Norwich pelasi Sheffield Unitedin kanssa 2-2-tasapelin 26. tammikuuta 2019.
Joukkueiden kolmessa muussa kohtaamisessa Pukki on kuitenkin jäänyt ilman tehoja, eikä Egan halua suomalaiskärjen onnistuvan maalinteossa tänäänkään.
– Olemme kohdanneet aiemminkin, sekä Mestaruussarjassa että Valioliigassa, kun seuramme nousivat samaan aikaan, Egan muisteli Independentin haastattelussa.

– Hänen liikkuvuutensa boksissa on ihailtavaa ja hän on hyvä viimeistelijä. Hän on tehnyt erinomaista työtä myös maajoukkueessa. Toivottavasti onnistumme pitämään hänet hiljaisena.
LUE MYÖS: Norwich aloitti kautensa ilman Teemu Pukkia ja putosi heti liigacupista
Egan, joka ei vielä vuoden 2019 alussa mahtunut maajoukkueensa avausmiehistöön, on muodostanut viimeisen vuoden aikana vahvan siteen Shane Duffyn kanssa Irlannin puolustuksen sydämessä.
[readmore from=Huuhkajat]
– Nautin pelaamisesta Shanen kanssa ja toivottavasti me voimme jatkaa kumppanuutemme vahvistamista. Mitä enemmän pelaamme otteluita yhdessä, sen parempi, Egan jatkoi.
Torstaina irlantilaiskaksikon kommunikaatiossa huomattiin kuitenkin myös parantamisen varaa, kun Bozhidar Kraev onnistui nikkaamaan pallon maaliin Eganin ja Duffyn välistä. Ottelu Bulgariaa vastaan päättyi 1-1-tasapeliin.
– Shane ja minä puhuimme siitä saman tien pelin jälkeen. Olemme katsoneet tilanteen uudelleen DVD:ltä. Joka kerta kun päästät maalin, niin varsinkin keskuspuolustajana pilkot tilanteen osiin ja yrität oppia siitä. Meidän olisi pitänyt olla kapeammalla.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Miten heilahtavat siirtomarkkinat? Saudi-Arabian liigan suunnitelma hätkähdyttää
- Barcelona selvitti Wolfsburgin tyrmäysalun, juhlii toista Mestarien liigan voittoa – katso kohokohdat
- PSG virallisti Lionel Messin jäähyväiset
- Huuhkajapuolustaja jättää seuransa Puolassa
- Zlatan Ibrahimovicin ja AC Milanin yhteinen taival päättyy
- Napolin sensaatiotähti valittiin Serie A:n parhaaksi pelaajaksi
- Andrés Iniesta saattaa siirtyä Argentiinaan – vanha joukkuetoveri houkuttelee: ”Soitin hänelle”
- Tuttosport: Juventus saattaa sittenkin antaa potkut päävalmentajalleen – tässä ykköskorvaajaehdokas
- Marco Asensio siirtymässä jättipalkalla PSG:hen – seuran entinen pelaaja kyseenalaistaa ratkaisun: ”Tulee tänne vääristä syistä”
- Relevo: Kylian Mbappé ei aio aktivoida PSG-sopimuksensa viimeistä vuotta – Real Madrid valmis tekemään tarjouksen yhdellä ehdolla
- Relevo: Kylian Mbappé ei aio aktivoida PSG-sopimuksensa viimeistä vuotta – Real Madrid valmis tekemään tarjouksen yhdellä ehdolla
- Sergio Ramos poistuu myös Pariisista: ”Nämä ovat hyvästit”
- Huuhkajapuolustaja jättää seuransa Puolassa
- Zlatan Ibrahimovicin ja AC Milanin yhteinen taival päättyy
- Marco Asensio siirtymässä jättipalkalla PSG:hen – seuran entinen pelaaja kyseenalaistaa ratkaisun: ”Tulee tänne vääristä syistä”
- PSG virallisti Lionel Messin jäähyväiset
- AC Milanin tähdelle pitkä jatkosopimus – sisältää jättimäisen ulosostopykälän
- Napolin sensaatiotähti valittiin Serie A:n parhaaksi pelaajaksi
- Zlatan Ibrahimovic ei ole valmis eläkkeelle – yksi asia huolestuttaa ruotsalaisveteraania
- Tuttosport: Juventus saattaa sittenkin antaa potkut päävalmentajalleen – tässä ykköskorvaajaehdokas