PSG:n seurapomo osoitti syyttävällä sormella pelaajia, tuomaria ja päättäjiä
Kuva: Getty Images
Paris Saint-Germainin urheilutoimenjohtaja Leonardo myöntää, että seuran pelaajilla keitti yli sunnuntaina Ranskan Ligue 1:n Le Classiquessa Marseillea vastaan.
Marseille vei voiton 1-0 Florian Thauvinin maalilla, mutta suurin puheenaihe on ollut pelin loppuhetken kahakka, jossa lensi suihkuun viisi pelaajaa. Yksi punaisen kortin saaneista pelaajista oli PSG:n ykköstähti Neymar, joka syyttää Marseillen Álvaro Gonzálezia rasismista.
Leonardo ei halunnut ottaa kantaa Neymarin syytöksiin, mutta kritisoi omia pelaajiaan lisäajan tapahtumista.
– Se tappelu on todella vakava asia, jonka käsittelemme seuran sisäisesti. Puhumme pelaajillemme, kommentoi Leonardo Telefootille Goalin mukaan.
– Me menetimme malttime.
Leonardo osoitti syyttävällä sormella myös erotuomari Jérôme Brisardia ja päättäjiä, jotka valitsivat Brisardin derbyn oikeudenjakajaksi. Leonardon mukaan Ranskan liigan klassikkoa ei olisi missään nimessä pitänyt pelata jo tässä vaiheessa kautta.
– 14 keltaista korttia ja viisi punaista tarkoittaa, että ottelu ei ollut [Brisardin] hallussa. En aio puolustella pelaajien käytöstä.
– En ymmärrä, miksi Le Classique pelataan kolmantena ottelupäivänä. Kukaan ei ole sataprosenttissa kunnossa.
– En ymmärrä, miksi [Clément] Turpin tai [Ruddy] Buquet ei viheltänyt ottelua. Me valitsimme 34-vuotiaan tuomarin, jolla ei ole kokemusta tällaisista otteluista.
LUE MYÖS:
- Ranskan klassikko PSG-Marseille meni hulinaksi – lisäajalla viisi ulosajoa!
- Skandaali Ranskan huippuottelussa – sylkäisikö juuri koronaviruksesta toipunut tähtipelaaja vastustajaa kasvoihin?
- Ranskan huippuottelulla ruma loppu – Neymar syyttää vastustajaa rasismista: ”Kadun vain sitä, etten lyönyt häntä”
- ”Hän sanoi, että minun kannattaisi pelata lottoa tänään” – Marseillen valmentajalta mahtava kuitti PSG-luotsille
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kaan Kairisen AEK Ateena Mestarien liigaan!
- Virallista: Ilari Kangasniemi siirtyy Englantiin
- Virallista: Kasper Paananen jättää Veikkausliigan
- Onko tässä mitään järkeä? Bodø/Glimt pelaa tänään toista päivää peräkkäin
- Jalkapallon entinen ihmepoika lopetti uransa – ikää vasta 21 vuotta
- Romano: Liverpoolille täysin uusi siirtokohde – 50 miljoonaa pöytään!
- Tanskalaisseura haalii pelaajia Ugandan kolmannelta sarjatasolta
- 18-vuotiaalla huippulupauksella painajaisdebyytti – Cristiano Ronaldon eleistä näkyi kaikki tarpeellinen
- Juventukselle ikäviä uutisia – supertähti sivussa useita kuukausia
- Cristiano Ronaldolle kävi nolosti: Al-Nassr piristyi selvästi vaihtokomennuksen jälkeen
- Jalkapallon entinen ihmepoika lopetti uransa – ikää vasta 21 vuotta
- Viljami Sinisalo keskellä skandaalia – Celticiltä järkyttävä sulaminen Mestarien liigan karsinnoissa
- Virallista: Kasper Paananen jättää Veikkausliigan
- Seurapomolta pitkä moitelista Bodø/Glimtille: ”Onko täällä Mestarien liiga -tunnelmaa? Ei”
- Vertailu osoittaa: HJK-lupaus on Euroopan parhaita nuoria pelinrakentajia
- KuPS iski viime hetkellä – sarjakärjelle kova vahvistus!
- Onko tässä mitään järkeä? Bodø/Glimt pelaa tänään toista päivää peräkkäin
- Cristiano Ronaldolle kävi nolosti: Al-Nassr piristyi selvästi vaihtokomennuksen jälkeen
- Tanskalaisseura haalii pelaajia Ugandan kolmannelta sarjatasolta
- 18-vuotiaalla huippulupauksella painajaisdebyytti – Cristiano Ronaldon eleistä näkyi kaikki tarpeellinen