Saksalaisseura noudatti koronaetäisyyksiä ottelussa ja hävisi 0-37 – ”Turvallisuus on meille paljon tärkeämpää”
Image: Getty Images
Saksalainen amatööriseura päätti viime sunnuntaina noudattaa koronaetäisyyksiä ottelussa ja hävisi kyseisen pelin 0-37.
SG Ripdorf/Molzen miehitti vain seitsemän pelaajaa kentälle Saksan 11. sarjaportaan ottelussa SV Holdenstedt II:ta vastaan, koska se pelkäsi vastustajan riveissä kytevää koronariskiä.
Ripdorfin varapuheenjohtaja Patrick Ristow kertoi CNN:lle, että Holdenstedtin joukkue oli ollut tekemisissä tartunnan saaneen pelaajan kanssa edellisessä ottelussaan, joten Ripsdorfista ottelua ei ollut turvallista pelata kahden viikon itämisajan takia. Ripsdorf toivoi ottelua siirrettävän, mutta Holdenstedtin mukaan siihen ei ollut syytä, koska joukkueen koronatesteissä ei ilmennyt positiivisia tuloksia.
Seitsemän Ripdorfin pelaajaa ilmoittautui vapaaehtoiseksi pelaamaan ottelun, jotta seura ei saisi sakkoa. He pitivät kuitenkin huolen siitä, etteivät menisi lähelle Holdenstedtin pelaajia, ja lopputuloksena oli lähes 40 maalin murskatappio.
– Meillä ei ole tämän pandemian keskellä juurikaan rahaa, joten joukkueemme lupautui pelaamaan, mutta he pitivät etäisyyttä vastustajiin, kertoi Ristow CNN:lle.
– Pelaajamme pitivät koko 90-minuuttisen ajan etäisyyttä Holdenstedtiin, joten heillä oli riittävästi aikaa tehdä maaleja. Me emme keskustelleet taktiikoista, koska tiesimme, että tulossa on iso tappio. Vastustajamme ei ymmärtänyt, kun kävelimme kentän laidalle.
– Me tiedämme, että tämä on todella paha tulos, mutta turvallisuus on meille paljon tärkeämpää kuin tämä peli.
LUE MYÖS:
- Lionel Messille kunniaa – uusi kasvi löydetty
- Italialaiskomeetta iski hattutempun ja teki Serie A -historiaa – vaihdossa odotti vihainen valmentaja
- Pitkä Veikkausliiga-taival on ohi – putoaja ja karsija selvillä
- Robert Ivanov MTV:lle: ”En ole lopettanut maajoukkueuraani ja haluaisin päästä sinne”
- Otso Liimatta saattaa palata pelikentille sunnuntaina
- Islamofobiset laulut kävivät kalliiksi – tästä napsahti sakko
- Natsikohu: Real Madrid ja La Liga -pomo napit vastakkain
- Veteraanihyökkääjä saavutti kovan rajapyykin
- Suurseura joutui hämmentävän rituaalin kohteeksi – natsihuudot johtivat pidätyksiin
- Donald Trump voi jäädä historian ainoaksi Fifan rauhanpalkinnon saajaksi
- Suurseura joutui hämmentävän rituaalin kohteeksi – natsihuudot johtivat pidätyksiin
- ”Järkyttävä esitys jälleen” – fanien mitta täyttymässä Huuhkajat-peluriin
- MTV: Jarkko Wissin aika SJK:ssa ohi – uusi luotsi selvillä
- Trabzonspor-luotsi kehui KuPSia: ”Taistelivat hyvin”
- BBC: Euroopan futispomot haluavat Arsène Wengerin Fifan johtoon: ”Kyse ei ole rahasta, statuksesta tai egosta”
- KuPS kolmen ottelun tappioputkessa – Miika Nuutinen: ”Jalkapallo laittaa välillä eteen kiperiä tilanteita”
- Vieraskannattajat aiheuttivat ongelmia KuPSin pelissä
- Näin Fabinho kommentoi KuPS-ottelua – puheeksi nousi myös Man City
- Mohamed Salah löylytti KuPSia – Petteri Pennanen: ”Hyvä esimerkki, miksi…”
- Donald Trump voi jäädä historian ainoaksi Fifan rauhanpalkinnon saajaksi