”Neymar kertoi tienaavansa enemmän päivässä kuin minä vuodessa” – Marseille-puolustaja paljasti PSG-tähden heikot provosointiyritykset

Paris Saint-Germainin tähtihyökkääjä Neymar on joutunut kauden 2020-21 käynnistyttyä huonoon valoon hänen väitettyjen roskapuheidensa takia.
Marseille-puolustaja Alvaro Gonzalez ja Neymar kinastelivat tunnetusti keskenään läpi Ranskan Ligue 1 -ottelun 13. syyskuuta, kun Marseille voitti pariisilaiset 1-0-lukemin.
Kiihkeässä ottelussa erotuomari joutui näyttämään jopa viidelle pelaajalle punaista korttia. Yksi ulosajetuista pelaajista oli Neymar, joka läimäytti Gonzalezia takaraivoon pelin lopussa. Ottelun jälkeen Neymar sanoi, että Álvaro nimitti häntä apinaksi.
Neymar on sen jälkeen saanut syytteitä Hiroki Sakain loukkaamisesta rasistisin kommentein samassa ottelussa. Hän ja Gonzalez ovat kuitenkin selvinneet kumpikin ilman lisärangaistuksia, Ranskan jalkapalloliitto on vahvistanut.
Tappouhkauksiakin saaneen Gonzalezin mielestä Neymar ei ansaitse hänen kunnioitustaan ja väittää PSG-tähden yrittäneen provosoida häntä heidän palkkaeroilla. Samalla Marseille-pelaaja kielsi uudemman kerran kutsuneensa brassipelaajaa apinaksi.
[readmore from=PSG]
– Neymar kertoi tienaavansa enemmän päivässä kuin minä vuodessa. Se on totta, mutta minä sanoin hänelle olevani hyvin tyytyväinen palkkaani. Neymarin koko ottelu sinä päivänä oli hyvin harmillinen, täynnä provokaatiota, Gonzalez kertoi Onda Cerolle.
– En tehnyt mitään rasistisia loukkauksia. En salli sitä, että minun jalkapallouraani ja persoonaani nöyryytettäisiin. Neymar ei ansaitse minulta mitään, ei minun kunnioitustani tai mitään muutakaan.
– Kärsimme [tämän seurauksena] ikävästä ajanjaksosta, enkä vain minä, vaan minun perheeni ja monet muut. Jos olisin oikeasti sanonut hänelle jotain [rasistista], olisi se näkynyt kameroissa.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä