Lehti: Edellinen voitto Bundesliigassa lähes vuosi sitten – Saksan suurseura antamassa taas potkut päävalmentajalleen
Kuva: Getty Images
Saksalaisen Der Spiegel -lehden mukaan Schalke on antanut potkut päävalmentajalleen Manuel Baumille. Tilalle ollaan saksalaislehden mukaan palkkaamassa väliaikaisesti Huub Stevens.
Perinteikäs Schalke on ollut karmaisevassa tuloskunnossa jo pitkään. Viime kaudella Schalke vältti putoamisen Bundesliigasta, vaikka loppukausi oli luvalla sanottuna karmaiseva. Kausi 2020-21 ei ole alkanut yhtään paremmin. Syyskuun lopulla seura antoi David Wagnerille potkut, ja tilalle palkattiin Baum.
Suunta ei ole kuitenkaan Baumin alaisuudessa muuttunut. Schalke ei ole vielä onnistunut voittamaan yhtäkään ottelua Bundesliigassa Baumin johdolla. Yksi voitto tuli sentään Saksan cupissa, kun alasarjaseura Schweinfurt kaatui maalein 4-1. Eipä niitä voittoja kauheasti tullut Wagnerinkaan johdolla, sillä Schalken edellinen voitto Bundesliigassa tuli lähes vuosi sitten, 17. tammikuuta, kun Borussia Mönchengladbach kaatui maalein 2-0.
Schalke on Bundesliigan viimeisenä tällä hetkellä. Joukkue on kerännyt 12 ottelusta vain neljä pistettä. Maaliero on melko karmaiseva 8-35.
[readmore from=schalke]
Väliaikaisesti joukkueen ottaa haltuun siis Schalkelle tuttu mies Stevens, joka on ollut aiemminkin seuran pelastustalkoissa mukana. Saksalaislähteiden mukaan Stevens on kuitenkin vain väliaikainen valmentaja, joka johtaa joukkuetta vain kahdessa seuraavassa ottelussa, Bundesliigassa Bielefeldiä vastaan ja cupissa Ulmia vastaan. Sen jälkeen seura tekee pidempiaikaisen ratkaisun.
Huhujen mukaan joukkueen päävalmentajaksi nimitetään joulun jälkeen Friedhelm Funkel, joka ei halunnut vielä kommentoida asiaa mitenkään.
Suomalaisnäkökulmasta tilanne on mielenkiintoinen. Schalken alakerrassa tällä kaudella Malick Thiawin vastuu on kasvanut, vaikka viimeiset kaksi ottelua ovatkin menneet vaihtopenkin puolella. Thiaw, 19, on myös herättänyt kiinnostusta muissa joukkueissa. Yksi kiinnostunut seura Sport Bildin mukaan on ollut Valioliigaa johtava Liverpool.
LUE MYÖS:
- Schalken surkea putki venyy venymistään – kylmä suihku niskaan aivan loppuhetkillä
- ”Nostan hattua tuolle itsekritiikille” – suomalaispuolustaja sai kehuja kypsästä suhtautumisesta virheeseensä
- SportBild: Sensaatiomainen uutinen siirtomarkkinoilta – Liverpool kiinnostunut Schalken suomalaislupauksesta
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Surkeaa kautta pelaava Ilves päästi viisi maalia – Joni Lehtonen: ”Anteeksiantamaton suoritus”
- Huuhkajat haastaa Saksan – Friis: ”Avainasemassa on se, että…”
- Jättiyllätys Italiassa: AC Milanin portugalilaistähti haluaa vaihtaa maisemaa
- Expressen: Miika Takkulan AIK saamassa jättitarjouksen pelaajastaan
- PSG voitti taas Mestarien liigan – Arsenal kaatui pilkuilla
- Näillä avauskokoonpanoilla PSG ja Arsenal iskevät Mestarien liigan finaaliin!
- Raheem Sterling pidätetty – epäillään ajamisesta huumausaineiden vaikutuksen alaisena
- Neymar loukkaantui – päätös MM-kisoista tehty
- Valioliigasta kajahtaa: Arne Slot ulos Liverpoolista
- Huippukauden Hollannissa pelannut Juho Kilo kutsuttiin Huuhkajiin
- Neymar loukkaantui – päätös MM-kisoista tehty
- KuPS-pelaajan vangitsemisesta lisätietoja
- Argentiinalaisilla on nyt uusi suosikkipelaaja, eikä hän tule omasta maajoukkueesta
- Naatan Skytältä koruton näkemys saamastaan palkinnosta: ”En pidä sitä oikeastaan minään”
- Jättiyllätys Italiassa: AC Milanin portugalilaistähti haluaa vaihtaa maisemaa
- PSG voitti taas Mestarien liigan – Arsenal kaatui pilkuilla
- Raheem Sterling pidätetty – epäillään ajamisesta huumausaineiden vaikutuksen alaisena
- Huippukauden Hollannissa pelannut Juho Kilo kutsuttiin Huuhkajiin
- LIVESEURANTA: PSG on Mestarien liigan voittaja – Arsenal kaatui rankkareilla!
- Virallista: Marcus Forss jättää Middlesbrough’n