Huuhkajat-hyökkääjä tuskailee Saksassa – rehellistä puhetta Ylelle: ”Omat esitykseni ovat olleet todella iso pettymys”

Kuva: Getty Images
Ilmari Niskasen nimi nousi monien huulille syksyllä 2019, kun hän ratkaisi KuPS:lle Suomen mestaruuden.
Kyseessä oli KuPS:n ensimmäinen mestaruus 43 vuoteen, joten ratkaisuottelun Turussa Interiä vastaan ratkaissut Niskanen nousi Savossa lähes jumalhahmon asemaan.
Niskasen ura on sittemmin ottanut tuulta alleen. Reilun vuoden aikana Kiuruvedellä syntynyt laitahyökkääjä on tehnyt A-maajoukkuedebyyttinsä ja onnistunut vakiinnuttamaan paikkansa Huuhkajissa sekä siirtynyt Saksaan.
Niskasen ura tuntui olevan pelkkää ruusuilla tanssimista viimeisen vuoden ajan, mutta nyt se on loppunut kuin seinään. Juuri tällä hetkellä 23-vuotiaan suomalaishyökkääjän ura polkee paikallaan.
Alkukauden aikana Niskanen sai runsaasti vastuuta uudessa seurassaan Ingolstadtissa, mutta tehot jäivät piippuun. Viime aikoina suomalaiselle on ollut tarjolla vain jämäminuutteja, eikä kauden avausmaalia ole vieläkään syntynyt.
– Omat esitykseni ovat olleet todella iso pettymys, siitä ei pääse mihinkään. Kun tulin tänne, olin sillä mielellä, että murtaudun heti avaukseen ja nousen joukkueen ja sarjan tähtipelaajaksi. Nousin kyllä avaukseen, mutta tähtipelaajan status on vielä aika kaukana, Niskanen kertoi Yle Urheilulle.
– En sano, että hyppäys Veikkausliigasta oli missään nimessä hyppy tuntemattomaan. Tasoero ei ole mitenkään massiivinen. Mutta kyllä pelaajien laadussa, temmossa ja fyysisessä puolessa on eroja. Suomessa pallon kanssa on suhteellisen paljon aikaa, mutta täällä ei.
Tehottomuus ja pieni loukkaantuminen sysäsivät Niskasen penkille, mutta suomalaishyökkääjä uskoo murtautuvansa takaisin avauskokoonpanoon.
– Olemme voittaneet pelejä eikä valmentaja ole nähnyt tarpeelliseksi muuttaa kokoonpanoa. Ei tässä auta kuin tehdä entistä kovemmin hommia. Meillä on kova kilpailutilanne joukkueessa, mutta ei missään nimessä niin kova, ettenkö pystyisi ottamaan paikkaa takaisin, Niskanen sanoi luottavaisena.
– Eivät he missään nimessä ole heittämässä kirvestä kaivoon minun suhteeni, vaan valavat koko ajan uskoa. Taktisia juttuja käydään yksilöllisesti läpi aika vähän minun tai muidenkaan pelaajien kanssa, sitä voisi olla kyllä enemmänkin.
Ingolstadt pelasi eilen, keskiviikkona, 1-1-tasapelin Hallescheriä vastaan kotonaan. Niskanen istui koko ottelun vaihtopenkillä. Ingolstadt on tällä hetkellä Saksan Kolmosliigassa neljäntenä tasapisteissä kolmantena olevan Rostockin kanssa. Kolmosliiga on Saksan kolmanneksi korkein sarjataso ja sarjan kaksi parasta joukkuetta nousevat suoraan 2. Bundesliigaan ja kolmonen karsii noususta.
Lue Yle Urheilun juttu Niskasesta kokonaisuudessaan tästä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- FF Jaro laittaa valmennuksen uusiksi hyvistä tuloksista huolimatta
- Lähde: Oliver Antmanin uusi valmentaja selvillä
- Graham Potter palkattiin Ruotsin A-maajoukkueen päävalmentajaksi: ”Olen saanut huomata, ettei pitkät sopimukset kestä kauhean pitkään”
- Suomalaiskolmikon IFK Värnamo putosi Ruotsin pääsarjasta
- FM: Glen Kamaran valmentaja potku-uhan alla
- Barcelonan pelaajat seisoivat pelin alussa paikallaan 15 sekuntia – mistä on kyse?
- MLS:n runkosarja päättyi – näin suomalaisilla sujui
- HIFK:n sarjanousu varmistui
- Toni Koskelan Kalmar nousi yksinään Superettanin kärkipaikalle
- Haastattelu: Matias Tamminen avasi Veikkausliigan ja Allsvenskanin eroja: ”Se pitää vain kestää”
- HIFK:n sarjanousu varmistui
- MLS:n runkosarja päättyi – näin suomalaisilla sujui
- Suomalaiskolmikon IFK Värnamo putosi Ruotsin pääsarjasta
- Barcelonan pelaajat seisoivat pelin alussa paikallaan 15 sekuntia – mistä on kyse?
- Haastattelu: Matias Tamminen avasi Veikkausliigan ja Allsvenskanin eroja: ”Se pitää vain kestää”
- Toni Koskelan Kalmar nousi yksinään Superettanin kärkipaikalle
- Expressen: Tässä on Ruotsin uusi päävalmentaja
- Bundesliigassa isojen kohtaaminen – näin kävi Der Klassikerissa
- FM: Glen Kamaran valmentaja potku-uhan alla
- Matias Siltanen kertoi mielipiteensä siirtohuhuista: ”Näin suuret seurat eivät seuraa sinua, jos…”