Saksalainen maailmanmestari palaamassa Bundesliigaan yli kymmenen vuoden poissaolon jälkeen
Kuva: Getty Images
Vuoden 2014 maailmanmestari, keskikenttäpelaaja Sami Khedira on palaamassa kotimaahansa Saksaan ja Bundesliigaan yli kymmenen vuoden poissaolon jälkeen. Sekä Kicker että Bild kertovat, että 33-vuotias Khedira allekirjoittaa maanantaina sopimuksen putoamistaistoa käyvän Hertha Berlinin kanssa.
Khediran kerrotaan matkustaneen Berliiniin jo lauantaina. Epäselvää on vielä, purkaako Khedira sopimuksensa Juventuksen kanssa, vai maksetaanko hänestä jonkinlainen siirtokorvaus. Todennäköisintä on, että Khedira pääsee siirtymään ilmaiseksi.
Khediran uskotaan solmivan Herthan kanssa sopimuksen tämän kauden loppuun asti. Siirtoekspertti Gianluca Di Marzion mukaan sopimuksessa on optio vuoden jatkosta tiettyjen pykälien täyttyessä.
Alun perin Khediran piti käydä lääkärintarkastuksessa ja allekirjoittaa sopimus jo sunnuntaina, mutta niitä siirrettiin maanantaille ”viimeisten muodollisuuksien” takia. Herthan johtokunnan puheenjohtaja Carsten Schmidt vahvisti kuitenkin jo siirron olevan erittäin lähellä.
– Puhuin hänen kanssaan vähän aikaa pitkään puhelimessa. Minusta hän on mahtava johtaja ja erittäin menestyksekäs jalkapalloilija, joka on pelannut monissa ammattilaisseuroissa ja kerännyt niissä paljon kokemusta, Schmidt sanoi Khedirasta Sky90:lle.
Khedira ei ole ollut tällä kaudella kertaakaan Juventuksen kokoonpanossa, ja hän puhuikin jo marraskuussa avoimesti siirtohaluistaan. Tuolloin Khedira toivoi vielä siirtoa Englannin Valioliigaan, mutta nyt edessä näyttääkin olevan Bundesliigaan paluu.
[readmore from=Khedira-Sami]
Jos siirto toteutuu, tulee Hertha Berlinistä Khediran ammattilaisuran neljäs seura. Hän pelasi kasvattajaseurassaan VfB Stuttgartissa neljä kautta ennen kuin siirtyi Real Madridiin 14 miljoonalla eurolla kesällä 2010. Viiden La Liga -kauden jälkeen matka jatkui Juventukseen kesällä 2015.
77 A-maaottelua pelannut Khedira on voittanut maailmanmestaruuden lisäksi viidesti Serie A:n, kerran La Ligan, kerran Bundesliigan ja kerran Mestarien liigan.
Lähde: Transfermarkt
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Siis kuka? Kamerun luottaa pelaajaan Brasilian vitosdivarista – nimimiehet jäivät rannalle
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Jalkapalloilija on kuollut Australian terrori-iskussa
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- Portugalilla todellinen yllätysässä hihassa MM-kisoihin?
- Eihän tässä voi muuta kuin nauraa: Lionel Messin tragikoominen kiertue Intiassa jatkui
- Eihän tässä voi muuta kuin nauraa: Lionel Messin tragikoominen kiertue Intiassa jatkui
- Jalkapalloilija on kuollut Australian terrori-iskussa
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- Alisha Lehmannilta uusi aluevaltaus – sai ristiriitaisen vastaanoton
- Portugalilla todellinen yllätysässä hihassa MM-kisoihin?
- Siis kuka? Kamerun luottaa pelaajaan Brasilian vitosdivarista – nimimiehet jäivät rannalle
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Fanit halusivat nähdä Lionel Messin – stadionilla syttyi kaaos