Sami Hyypiälle huima kunnianosoitus entiseltä pelikaverilta – taakse jäivät Virgil van Dijk ja Mohammed Salah: ”Hyypiästä ei ollut kukaan kuullutkaan”

”Sami Hyypiä, Liverpoolin paras hankinta Valioliigan aikakaudella.” Tällaisen suomalaisia jalkapallon ystäviä mairittelevan mielipiteen löi tiskiin entinen huippupuolustaja ja nykyinen Sky Sportsin TV-asiantuntija Jamie Carragher, joka listasi TV-lähetyksessä viisi omasta mielestään Liverpoolin parasta hankintaa.
Hyypiän nimi komeilee listalla yhdessä Luis Suárezin, Andy Robertsonin, Mohamed Salah’n ja Virgil Van Dijkin kanssa. Hieno juttu varsinkin, kun entinen topparipari lisää saatetekstikseen ”Oh Sami Sami!”
– Unohdetaan TOP 5, sillä Sami on mielestäni aivan kärjessä. Kyse ei ole siitä, kuka on paras pelaaja, vaan vertaillaan heitä punta punnalta, 43-vuotias Carragher sanoi Monday Night Footballissa.
– Entä syy siihen, miksi Sami on listallani? Kun ajattelen Liverpoolia vuonna 1999, se oli joukkue, joka sijoittui liigassa kuudenneksi tai seitsemänneksi. Liverpool tunnettiin heikkona joukkueena, joka sai köniinsä. Sitten tuli Sami.
Hyypiä siirtyi Liverpooliin vain 2,6 miljoonan punnan korvauksella hollantilaisesta Willem II:sta ja voitti seurassa kymmenen kautensa aikana muun muassa ”cup-triplan” ja vuonna 2005 Mestarien liigan.
– Hän pelasi seurassa kymmenen vuotta, ei ollut ikinä loukkaantunut, ja Liverpool muuttui pehmosta henkisesti ja fyysisesti erittäin vahvaksi joukkueeksi. Sami oli massiivinen osa sitä muutosta, koko uransa Liverpoolissa pelannut Carragher kehui.
– Se menestys, jota saimme seuraavien kymmenen vuoden aikana Gerard Houllierin ja Rafa Benítezin valmennuksessa, rakennettiin puolustuksen varaan. Emme olleet jännittävä, hyökkäävä joukkue, joka teki paljon maaleja, vaan joukkue perustui pitävään puolustukseen. Se alkoi Hyypiän hankinnasta.
– Hintalappu, se, ettei hän ollut koskaan loukkaantunut, kymmenen palvelusvuotta seurassa ja ne pokaalit, joiden voittamisessa hän oli keskeisessä osassa. Siksi Sami on valintani.
Carragher alkoi seuraavaksi puntaroida, kuuluisiko ykköspaikka listalla Hyypiälle vai Mohamed Salah’lle. Ihan kunnolla hän ei saa vastaustaan perusteltua studiotiimin muiden jäsenten tultua väliin, mutta ehtii seuraikoni kuitenkin todeta ”valintani on Sami”.
[readmore from=Hyypiä-Sami]
Sitten keskustelu kääntyi Virgil van Dijkiin. Van Dijkia parempana hankintana Carragher joka tapauksessa suomalaista pitää.
– Muistetaan, että Sami Hyypiä voitti (Van Dijkin tavoin) Liverpoolissa Mestarien liigan sekä myös FA Cupin, Liigacupin ja UEFA Cupin. Sami ei ole parempi pelaaja kuin Virgil van Dijk, mutta Van Dijk oli (puolustajien) ME-hankinta, joten häneltä odotettiinkin isoa vaikutusta joukkueeseen.
– Sami Hyypiästä ei ollut kukaan kuullutkaan, eikä kukaan ollut nähnyt hänen pelaavan. Silti hän teki valtavan vaikutuksen Liverpoolin joukkueeseen, Carragher muistutti.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Harry Kane lähestyy uransa ensimmäistä mestaruutta – ”Olisi kiva hiljentää epäilijät”
- Luis Enrique uhraisi ison saavutuksen Mestarien liigan finaalipaikasta: ”Ennätykset eivät ole päätavoitteemme”
- Hyökkääjälahjakkuus pääsi valitsemaan neljän maajoukkueen väliltä – näin päätös edustaa Tanskaa syntyi
- Virallista: Jyri Nieminen liittyy Huuhkajien valmennustiimiin
- Jere Uronen putosi penkille Ruotsissa: ”Tämä oli odottamatonta”
- Katso: Leo Walta iski kaksi maalia Allsvenskanissa
- Virallista: Robert Taylor jätti Inter Miamin – siirtyi toiseen MLS-seuraan
- PSG-vahti varoittaa omiaan Arsenalista: ”Niin ei voi tapahtua”
- Uefa harkitsee kolmea muutosta Mestarien liigaan
- AC Oulu jatkaa HJK:n tahdissa – SJK sarjakärkeen
- Hyökkääjälahjakkuus pääsi valitsemaan neljän maajoukkueen väliltä – näin päätös edustaa Tanskaa syntyi
- Jere Uronen putosi penkille Ruotsissa: ”Tämä oli odottamatonta”
- Luis Enrique uhraisi ison saavutuksen Mestarien liigan finaalipaikasta: ”Ennätykset eivät ole päätavoitteemme”
- Uefa harkitsee kolmea muutosta Mestarien liigaan
- Katso: Leo Walta iski kaksi maalia Allsvenskanissa
- 22-vuotias jalkapalloilija menehtyi kesken lämmittelyn
- Virallista: Jyri Nieminen liittyy Huuhkajien valmennustiimiin
- Virallista: Robert Taylor jätti Inter Miamin – siirtyi toiseen MLS-seuraan
- PSG-vahti varoittaa omiaan Arsenalista: ”Niin ei voi tapahtua”
- AC Oulu jatkaa HJK:n tahdissa – SJK sarjakärkeen