Ex-maajoukkuepelaaja: Erling Håland voi siirtyä vain Englannin Valioliigaan – syynä jopa 600 miljoonan euron kokonaishinta

Kuva: Getty Images
Saksan jalkapallomaajoukkueen ex-pelaaja Markus Babbelin mukaan Borussia Dortmundin Erling Braut Håland voi siirtyä vain ja ainoastaan Englannin Valioliigaan.
Pelaajaurallaan neljä vuotta Englannissa (edusti Liverpoolia ja Blackburnia) viettänyt Babbel perustelee väitettä sillä, että minkään muun maan seuralla ei olisi varaa hankkia Hålandia. Babbel arvioi norjalaishyökkääjän maksavan kaikkinensa jopa 600 miljoonaa euroa. Luku pitää sisällään siirtosumman, maksut Mino Raiolalle (Hålandin agentti) sekä monivuotisen sopimuksen palkkakulut.
– Englanti on ainoa maa, johon Håland voi siirtyä. Siellä seuroilla on enemmän rahaa kuin muilla, Babbel sanoi Goalin mukaan.
[readmore from=Håland-Erling-Braut]
– Ei ole mahdollisuutta, että esimerkiksi Bayern München voisi hankkia hänet, koska joudut käyttämään häneen 140–180 miljoonaa euroa (siirtosumma).
– Kokonaishinta on liian kallis. Raiola ei ole halvin agentti maailmassa ja hän haluaa saada myös paljon rahaa. Ja jos maksat Hålandista niin suuren siirtokorvauksen, hänen on myös oltava joukkueen parhaiten palkattu pelaaja. Kaiken kaikkiaan hän tulisi maksamaan noin 500-600 miljoonaa euroa.
Håland on yhdistetty siirtohuhuissa muun muassa Chelseaan sekä kumpaankin Manchesterin seuraan, Cityyn ja Unitediin.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- Pikkuhuuhkajat taipui loppuhetkillä Espanjalle – Lehkosuo: ”Pelasimme erittäin uskottavan ottelun voitosta”
- Virallista: AC Oulu palkkasi Mika Nurmelan urheilujohtajakseen
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen
- Pikkuhuuhkajat taipuivat Espanjalle – lopputulos tuntui isolta pettymykseltä
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- Raivokas purkaus Ruotsin pukukoppikäytävällä
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen