Ruotsissa kiitettiin Huuhkajien suoritusta ja väännettiin veistä haavassa – kaivettiin esiin Unkari ja vuosi 1997
Kuva: Getty Images
Erik Niva, Aftonbladetin urheilutoimittaja, kirjoitti myöhään maanantai-iltana otteluraportin Suomen ja Belgian välisestä EM-kamppailusta. Raportissaan hän kehui erityisesti Huuhkajien sitkeyttä.
Niva aloittaa juttunsa toteamalla, että Suomen maajoukkuepeleissä on harvoin ollut kysymys voitosta ja tappiosta. Suomen puolella on enemmän jouduttu pohtimaan, kuinka hävitä.
Eilinen Belgia-ottelu oli varsinkin lähtökohdiltaan Suomen historian merkittävin, Niva esittää. Olosuhteet eivät kuitenkaan olleet suotuisimmat: ”oli niin kuuma, että suklaakakut sulivat Pietarin supermarketeissa”.
Suomen lähestymistä otteluun voi kuvata inhorealistiseksi:
– Se ei ollut niin paha kuin Ruotsin esitys Sevillassa — se oli terävämpi — mutta ei siinä tulevaisuuden visioistakaan ollut puhetta. Tässä ja nyt oli ainut asia, millä oli merkitystä. Tämä oli Suomen jalkapallon MM-finaali.
Paulus Arajuuri, 33, on Nivan tekstissä ”lempeä teddykarhu”, Lukas Hradecky, 31, ”olutta litkivä supermaalivahti”.
Hradeckyn epäonnekkaasta omasta maalista Niva hyppää suoraan vuoden 1997 MM-karsintoihin ja surullisenkuuluisaan Unkari-otteluun, josta on puhetta riittänyt jo kolmattakymmenettä vuotta. Nivan mielestä Suomen EM-kisat osoittavat, että Unkarin haamuista on päästy eroon ja että tulevaisuus on valoisa tälläkin puolella Pohjanlahtea.
Huuhkajakannattajien ja -pelaajien yhteishenki ja asenne teki erityisen vaikutuksen paikalla olleeseen ruotsalaisjournalistiin:
– Joukkue ja kannattajat tanssivat yhdessä viimeisen tanssin [noin puoli tuntia itse ottelun jälkeen]. Kerta toisensa jälkeen he lauloivat siitä, kuinka Suomi on upea ja kuinka heillä on sauna, viina ja kirves.
Jos upotus ei näy, voit katsoa sen täällä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Sveitsi 16 parhaan joukkoon MM-kisoissa – 88 vuoden kirous ohi
- Portugali voitti Diogo Jotan kuoleman vuosipäivänä – joukkueelta hieno ele
- Portugali dramaattisesti jatkoon – Luka Modrić jätti hyvästit MM-viheriöille
- 3-0! Espanja teki selvää jälkeä Itävallasta MM-pudotuspeleissä
- Virallista: Viime kauden sankari palaa KuPSiin
- Erikoinen sattuma Afrikan maiden MM-jatkopeleissä hämmentää
- Lukas Hradeckyn AS Monaco haluaa Romelu Lukakun
- Sky: Saksan jalkapalloliitto kehottaa Julian Nagelsmannia eroamaan tehtävästään
- HJK täräytti hurjan hankinnan Portugalin pääsarjasta
- Ilveksen europaikkahaaveille iso kolaus – valmentajalta suorat sanat
- Erikoinen sattuma Afrikan maiden MM-jatkopeleissä hämmentää
- Englannilla fyysisesti mahdoton tehtävä MM-kisoissa – ”Valtava etu Meksikolle”
- HJK täräytti hurjan hankinnan Portugalin pääsarjasta
- Marokon MM-tähti siirtyy Bayern Müncheniin
- Jürgen Klopp: järisyttävä MM-huhu alkaa levitä
- Jani Honkavaara menettämässä avainpelaajansa
- Sky: Saksan jalkapalloliitto kehottaa Julian Nagelsmannia eroamaan tehtävästään
- FIFA selitti, miksi Saksan kohuttu jatkoaikamaali hylättiin
- Ilveksen europaikkahaaveille iso kolaus – valmentajalta suorat sanat
- Virallista: Viime kauden sankari palaa KuPSiin