Auts! Englannin Tyrone Mings jauhotti Britannian sisäministerin täydellisesti Twitterissä – kutsutaan nyt ”ehdottomaksi legendaksi”

Englannin pelaajat Marcus Rashford, 23, Jadon Sancho, 21, ja Bukayo Saka, 19, ovat joutuneet kohtaamaan Englannin EM-finaalipettymyksen raadollisimman puolen. Niin sanotut kannattajat ovat solvanneet heitä rasistisesti.
Britannian pääministeri Boris Johnson sekä sisäministeri Priti Patel ovat julkisesti tuominneet moraalisesti sopimattoman toiminnan. Arvostelijat pitävät kuitenkin heitä ja heidän kannanottojaan häpeällisinä ja tekopyhinä.
Viime kuussa konservatiivinen Patel kuvasi rasisminvastaista polvistumiselettä ”poliittiseksi tempuksi”. Hän sanoi, että englantilaisilla katsojilla oli halutessaan täysi vapaus buuata sille.
Maanantaina Patelin twiitissä soi eri sävel:
– Minua iljettää, että Englannin pelaajat, jotka ovat antaneet niin paljon maallemme tänä kesänä, on otettu halpamaisten rasististen hyökkäysten kohteiksi sosiaalisessa mediassa.
– Tällaiselle ei ole mitään sijaa maassamme, ja tuen poliisia, jotta tekijät saadaan vastuuseen teoistaan.
[readmore from=Englanti]
Aston Villan keskuspuolustaja Tyrone Mings, 28, edusti päättyneissä kisoissa Englannin maajoukkuetta. Hän pitää Patelin mielipiteen ilmaisua puhtaana populismina.
– Et voi heittää bensaa liekkeihin turnauksen alussa leimaamalla meidän antirasistisen viestimme ”poliittiseksi tempuksi” ja sitten esittää järkyttynyttä, kun juuri se asia, jota vastaan kampanjoimme, tapahtuu, kirjoitti Mings maanantaina Twitter-tilillään.
Patelin twiitillä on 1 647 uudelleentwiittausta ilman lainausta, ja siitä on tykännyt 14,8 tuhatta käyttäjää. Mingsin vastineella uudelleentwiittauksia on 124,4 tuhatta, tykkäyksiä 403 tuhatta. Tilastot ovat kirjoitushetkeltä.
Brittinäyttelijä Jolyon Rubinstein luonnehti kommentissaan Mingsiä ”ehdottomaksi legendaksi”. Urheilijat harvoin haastavat poliitikoita yhtä suorapuheisesti. Siihen on monta syytä.
Tariq Panja The New York Timesista epäilee Mingsin ulostulon johtuvan siitä, että monet brittiläiset konservatiivipoliitikot henkilökohtaisesti haukkuivat Englannin pelaajia ennen kisoja. Mings halusi argumentillaan vain huomauttaa Patelin logiikan pettävän.
Jos upotus ei näy, voit katsoa sen täällä.
It has no place in our country and I back the police to hold those responsible accountable.
Muokattu 13.7. klo 10.33: Otsikkoa muutettu. Aiempi otsikko oli ”Auts! Englannin Tyrone Mings jauhotti Britannian sisäministerin täydellisesti Twitterissä – kutsutaan nyt ’todelliseksi legendaksi'”.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Jesse Joronen avasi yllätyshälytystään Huuhkajiin: ”Ei sen ihmeempää”
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Manchester City myi monivuotisen ykkösvahtinsa Turkkiin – hankki tilalle Gianluigi Donnarumman
- Kesätoripodcast: Liverpool voitti siirtoikkunan
- Brittifutispodcast: Ovatko Ruben Amorimin metodit nykyaikaisia?
- Siirtosaaga on ohi: Alexander Isak on myyty ennätyssummalla
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Euroopan suurseurat jysäyttivät jättikaupan
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Jesse Joronen avasi yllätyshälytystään Huuhkajiin: ”Ei sen ihmeempää”
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat
- Manchester City myi monivuotisen ykkösvahtinsa Turkkiin – hankki tilalle Gianluigi Donnarumman
- Brittifutispodcast: Ovatko Ruben Amorimin metodit nykyaikaisia?
- Djurgården-luotsi Jani Honkavaara menettämässä kaksi avainpelaajaansa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Huuhkajien Adam Marhieville siirto!