Italian uskomaton voittokulku jatkuu – Belgia sai pettyä tasokkaassa puolivälieräottelussa
Kuva: Getty Images
Ottelua Belgia-Italia pidettiin yleisesti jonkinlaisena EM-kisojen moraalisena finaalina. Belgia tuli EM-kisoihin FIFA-rankingin ykkösenä ja edellisten MM-kisojen pronssimitalistina, kun taas Italia oli hävinnyt viimeksi vuonna 2018. Ennen puolivälierää Italialla oli allaan jo 31 peräkkäistä tappiotonta ottelua.
Odotukset puolivälieräkohtaamisen olivat korkealla, ja niihin myös vastattiin. Münchenin pelialusta vilisi supertähtiä ja jo ensimmäisellä puoliajalla nähtiin vauhdikasta peliä ja paljon upeita tilanteita.
Italia tuuletti maalia ensimmäisen kerran jo 13. minuutilla. Leonardo Bonucci jatkoi sivuvaparin maalin edustalta verkkoon ja tuuletti osumaansa intohimoisesti. Riemu kuitenkin loppui lyhyeen, kun maali hylättiin täpäränä paitsiona VAR-tarkistuksen jälkeen.
Belgialle hylätty maali toimi kuin herätyskellona. Sekä Kevin De Bruyne että Romelu Lukaku nousivat hyviin maalipaikkoihin ja hakivat tarkoilla laukauksilla takakulmaa, mutta Italian maalivahti Gianluigi Donnarumma veti aina pidemmän korren. Donnarumman urotekoja tarvittiin ensimmäistä kertaa turnauksessa vähän enemmän, sillä aiemmissa neljässä ottelussaan hän oli torjunut yhteensä vain neljä kertaa.
Ensimmäinen hyväksytty maali nähtiin 31. minuutilla. Nicolo Barella pääsi tekopaikkaan, ei erehtynyt, ja siirsi Italian 1-0-johtoon.
Lisää tuli 44. minuutilla, tällä kertaa Lorenzo Insignen hienon yksilösuorituksen seurauksena. Insigne hassutteli Belgian puolustajia ja laukoi hienon kierteisen laukauken takanurkkaan.
Italia näytti jo karkaavan, kunnes Giovanni Di Lorenzo työnsi rangaistusalueen reunamilla Jeremu Dokun nurin. Kontakti ei ollut erityisen raju, mutta Belgialle tuomittiin rangaistuspotku, jonka Lukaku ampui armotta maaliin. Tauolle mentiin Italian 2-1-johdossa.
Tunnin pelin kohdalla De Bruyne lähetti Lukakulle loistavan syötön takatolpalle, mutta Interin kärkimies ei ollut aivan tasapainossa enää. Ensimmäinen kosketus ei ollut optimaalinen, joten Leonardo Spinazzola sai lonkkansa väliin. Italian puolustus juhli villisti.
Kymmenisen minuuttia myöhemmin Belgia vyörytti taas. Nyt Nacer Chadli keskitti, mutta Lukaku ei aivan ylettynyt nousemaan pallon päälle. Chadlin iltapuhde kesti valitettavasti alle viisi minuuttia, sillä hän loukkasi jalkaansa pian kentälle päästyään. Chadili vaihdettiin kentälle 70. minuutilla ja kentältä pois 74. minuutilla.
Nacer Chadli registered three touches before being replaced.
A nightmare cameo.
A nightmare cameo.
70': Nacer Chadli comes on
74': Nacer Chadli comes off
The substitute is forced off through injury almost immediately. #EURO2020
squawka.com/en/euro-2020-t…
74': Nacer Chadli comes off
The substitute is forced off through injury almost immediately. #EURO2020
squawka.com/en/euro-2020-t…
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pieni toivo elää: KuPS oli lähellä jättimäistä voittoa
- Surkea näky Valkeakosken palavasta stadionista levisi maailmalle
- MM-kisojen lippuhinnat riistäytyivät käsistä
- Afrikan mestaruuskilpailut 2025
- Virallista: HJK:n pelaaja siirtyy FF Jaroon – ”Koen tämän oikeaksi askeleeksi”
- FC Lausanne ei lähde aliarvioimaan KuPSia: ”Emme voi ajatella, että tulemme tänne voittamaan pelin 5-0”
- Uskomaton nousu! HJK pudotti suurseuran Youth Leaguessa ja eteni kevään pudotuspeleihin
- Egypti ja Iran valittavat Fifalle Pride-ottelusta MM-kisoissa
- Expressen: KuPS keskustellut ruotsalaisvalmentajan kanssa
- Virallista: IF Gnistanista tuttu puolustaja siirtyi Ilvekseen
- Uskomaton nousu! HJK pudotti suurseuran Youth Leaguessa ja eteni kevään pudotuspeleihin
- Egypti ja Iran valittavat Fifalle Pride-ottelusta MM-kisoissa
- FC Lausanne ei lähde aliarvioimaan KuPSia: ”Emme voi ajatella, että tulemme tänne voittamaan pelin 5-0”
- Onni Valakarille siirto – IL: Merkittävä summa
- Virallista: HJK:n pelaaja siirtyy FF Jaroon – ”Koen tämän oikeaksi askeleeksi”
- Expressen: KuPS keskustellut ruotsalaisvalmentajan kanssa
- Haastattelu: Joslyn Luyeye-Lutumba haluaa johdattaa KuPSin historialliseen saavutukseen – ”Emme ole täällä vain osallistumassa”
- Rasmus Karjalainen löysi uuden työnantajan
- Aftonbladet: KuPS on haastatellut valmentajaa Ruotsista
- Gianni Infantinon toiminnasta valitus Fifalle