L’Équipe: Kylian Mbappé ei halua tehdä jatkosopimusta PSG:n kanssa – jäämässä silti Pariisiin

L’Équipen mukaan Kylian Mbappé on ilmoittanut PSG:lle, ettei aio alustavasti allekirjoittaa seuran kanssa jatkosopimusta.

Mbappén nykyinen sopimus seuran kanssa päättyy ensi kauden jälkeen. Lehden mukaan Mbappé aikoo kunnioittaa sopimustaan ja pelata PSG:ssä ensi kauden, jonka jälkeen hän jättäisi seuran vapaana agenttina.

Real Madrid tiedusteli PSG:ltä Mbappén tilannetta muutama viikko sitten ja pariisilaisseura totesi, ettei Mbappé ole myynnissä.

PSG:n puheenjohtaja Nasser Al-Khelaïfi yrittää suostutella Mbappéa allekirjoittamaan jatkosopimuksen. Mbappén ja PSG:n urheilutoimenjohtaja Leonardon välit ovat jäiset, jonka vuoksi Al-Khelaïfi on ottanut jatkosopimusneuvottelut haltuunsa.

L’Équipe pitää hyvin mahdollisena, että Mbappé saattaa muuttaa mielipidettään jatkosopimuksesta lähitulevaisuudessa.

Mbappé haluaa PSG:n vahvistavan joukkuettaan ensi kaudeksi ja seura on yrittänyt täyttää nuorukaisen toiveet. PSG on jo vahvistanut Georginio Wijnaldumin sopimuksen. Seuraavaksi vuorossa ovat Gianluigi Donnarumman ja Achraf Hakimin sopimukset. PSG neuvottelee myös Sergio Ramosin kanssa.


Katso MM-kiekon kaikki pelit ilmaiseksi!

  • Leijonien ottelut tarjolla kansainvälisen jääkiekkoliiton ilmaisella livestriimillä.
  • Viralliset maksuttomat livelähetykset myös kaikista muista otteluista finaali mukaan lukien.
  • Vaikka reissun päältä kännykällä tai tabletilla, ilman maksukanavan tilaamista.