Näin Tanskan päävalmentaja kommentoi puhuttanutta Englanti-tappiota: ”Ei olisi pitänyt viheltää pilkkua”
Kuva: Getty Images
Tanskan EM-lopputurnaus päättyi karulla tavalla keskiviikkoiltana, kun se hävisi Englannille välierässä jatkoajan jälkeen 2-1.
Englannin voittomaali syntyi jatkoajalla kyseenalaisesta rangaistuspotkusta. Raheem Sterling kaatui boksin sisällä ja pallo vietiin pilkulle. Kasper Schmeichel torjui Harry Kanen rangaistuspotkun, mutta Kane pisti paluupallon verkkoon.
Tanskan A-maajoukkueen päävalmentaja Kasper Hjulmand onnitteli Englantia voitosta, mutta myönsi, että tappiosta on hyvin vaikea puhua.
– Haluan onnitella Englantia ja etenkin Gareth Southgatea voitosta. Southgate on tehnyt hienoa työtä joukkueensa kanssa näinä vuosina ja he ovat kehittäneet upeasti nuoria pelaajiaan. Tämä on meille suuri pettymys ja tästä on vaikea puhua. Kenties se on helpompaa muutaman päivän kuluttua. Olimme niin lähellä, Hjulmand päivitteli.
[readmore from=EM2021]
Hjulmandin mielestä Kanen rangaistuspotkuun johtanut tilanne ei suinkaan ollut pilkun arvoinen. – Se oli tilanne, josta ei olisi pitänyt viheltää rangaistuspotkua. Olen pettynyt, tämä on hyvin vaikeaa. On surullista hävitä tällä tavalla, koska pelaajamme taistelivat valtavasti. En voi sanoin kuvailla sitä, miten paljon kunnioitan tätä joukkuetta kaiken sen jälkeen, mitä olemme käyneet läpi. Kaksi pelaajaamme pelastivat yhden pelaajan (Christian Eriksen) hengen ja olen siitä kiitollinen. LUE MYÖS:- Katso: Kaksi kuvaa osoittavat karusti, kuinka skandaalimainen Englannin voitto oli – törkeä toimintaa katsomosta
- Englannille vihelletty kyseenalainen pilkku herätti valtavasti puhetta – José Mourinho: ”Tuollaista ratkaisua ei voi tehdä”
- Arsène Wenger kummasteli Englannin saamaa pilkkua: ”En ymmärrä”
-
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Expressen: KuPS on tehnyt valmentajavalintansa
- Jättimäinen käänne MM-kisoihin? Turnauspaikka uhattuna – yksi maa voi saada uuden mahdollisuuden
- Fifa palkitsi jalkapallovuoden parhaat The Best -gaalassa
- Liverpoolin mestaruusparaatin yliajajalle pitkä tuomio
- Joel Pohjanpalolle hieno tunnustus
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Siis kuka? Kamerun luottaa pelaajaan Brasilian vitosdivarista – nimimiehet jäivät rannalle
- Joel Pohjanpalolle hieno tunnustus
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Fifa palkitsi jalkapallovuoden parhaat The Best -gaalassa
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Eihän tässä voi muuta kuin nauraa: Lionel Messin tragikoominen kiertue Intiassa jatkui
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Liverpoolin mestaruusparaatin yliajajalle pitkä tuomio