Huomasitko tämän HJK:n europelissä? Euroopan parjatuin pelipaita aiheutti hauskan pulman voittomaalin tekijälle

Urheiluvaatejätti Puma aiheutti tällä viikolla ärtymystä jalkapallokannattajssa ympäri Euroopan, kun se julkaisi suunnittelemansa kolmannet peliasut useille yhteistyöseuroilleen.
Kaikki paidat noudattavat käytännössä samaa kaavaa: rintapuolella ylimpänä on Puman logo, sitten seuran nimi kahden viivan välissä ja alimpana joukkueen paitasponsorin logo.
Yleisesti ottaen jokaisella maailman pelipaidalla on omat ihailijansa ja vihaajansa, mutta Puman uudet tekeleet ovat saaneet jalkapalloyhteisöltä lähes yksimielisen negatiivisen vastaanoton. Kannattajat eivät ole olleet mielissään siitä, että heidän seuransa pelipaita eroaa toisen seuran peliasusta käytännössä vain värinsä puolesta. Faneja on myös suuresti ärsyttänyt, ettei paidan rintamuksesta löydy seuran logoa, kuten jalkapallopaidoissa yleensä on tapana.
- LUE MYÖS: Katso: Manchester Cityn kolmas pelipaita sai yksimielisen täystyrmäyksen – ”Kauden surkein paita”
Puma tarkensi jo paidat julkaistessaan, että seurojen logot eivät ole hävinneet mihinkään. Niitä löytyy joka paidasta kymmenittäin, mutta ne on sijoitettu ympäri paitaa värittömin painatuksin.
Artikkeli jatkuu twiitin alla. Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen TÄÄLTÄ.
Turkin suurseura Fenerbahçe käytti uutta kolmospaitaansa torstaina, kun se isännöi Helsingin Jalkapalloklubia Eurooppa-liigan karsintojen playoff-vaiheen avausosassa. Fenerbahçe voitti ottelun 1-0 Muhammed Gümüşkayan maalilla, jota seurasi hauska välikohtaus.
Pienestä pitäen Fenerbahçea edustanut Gümüşkaya olisi halunnut tuulettaa maaliaan suutelemalla Fenerbahçen logoa rinnassaan, mutta sitten hän tajusi, ettei sitä enää löydykään tutusta paikasta. Gümüşkaya tutkaili paitaa hetken huvittuneena, kunnes tyytyi juhlimaan osumaansa muin tavoin.
HJK ja Fenerbahçe ratkaisevat otteluparin voittajan ensi viikon torstaina Helsingissä.
Voit katsoa kuvan huvittuneesta Gümüşkayasta alta. Jos kuva ei näy, voit katsoa sen TÄÄLTÄ.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot